KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

HABERLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

HABERLER

"Kadıköy Tiyatro, simge bir yapı olacak"

"Kadıköy Tiyatro, simge bir yapı olacak"

İstanbul’un en önemli gösteri sanatları merkezlerinden biri haline gelecek olan Kadıköy Tiyatro binasının temeli, tiyatro sanatçıları ile birlikte atıldı. Açılışta konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Sanatın gelişmediği herhangi bir ülkenin gelişme şansı yok” dedi.

Çağdaş tiyatronun önemli adreslerinden biri haline gelecek olan Kadıköy Tiyatro’nun temel atma törenine Zihni Göktay, İsmail Düvenci, Rutkay Aziz, Gülriz Sururi, Orhan Aydın, Cem Davran, Tarık Şerbetçioğlu, Emre Kınay, Timur Soysal, Betül Arım, Onur Ünsal, Taner Rumeli, Betül Şahin, Mert Fırat’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Törende sanat dünyasının yanı sıra siyaset dünyası da temel atma töreninde buluştu. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun bulunduğu törende CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul milletvekilleri İbrahim Kaboğlu, Ali Şeker, Gökan Zeybek, Sera Kadıgil ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü katıldı.

"Sanatın gelişmediği herhangi bir ülkenin gelişme şansı yok"

Açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, 4 buçuk yılda büyük projelere imza attıklarını ifade ederek, "Türkiye’de içinde sadece tiyatro olan ve sanatın tartılabileceği bir yapı yok. Muhteşem bir simge yapı olacak. Tiyatro sanatçılarımız ve Kadıköylülerle bir yıl sonra burayı hizmete açmayı planlıyoruz. Tiyatro Kadıköy yaklaşık bin kişiye hizmet verecek. Hem bir tiyatro kütüphane, hem bir tiyatro kafe gibi insanların entelektüel anlamda birbirleri ile iletişime geçebilecekleri bir yer olacak” dedi.

Kadıköy Tiyatro projesinin 2 yıl önce başladığını belirten Nuhoğlu, "Toplumların gelişmesi sanatın gelişmesine bağlı. Sanatın gelişmediği herhangi bir ülkenin gelişme şansı yok. Biz bunu bildiğimiz için Kadıköy Belediyesi olarak 5 yıl içerisinde sanat ile ilgili çok fazla proje yaptık. En önemli projelerden birisi bu. Yaklaşık 1 yıl sonra burada açılışını yapacağız" dedi.

"Rant odaklı değil halk odaklı yönetim anlayışına sahibim diyen başkanımızı kutluyorum"

Nuhoğlu’ndan sonra söz alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, sanatın toplumlar ve insanlar üzerinde iyileştirici bir etkisinin olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"21'inci yüzyılda, bir kutuplaşmanın ve tek adamlığın kabul edilmesi için kültürsüzlüğümüzün kışını oluşturmaları, bunun için 'kral çıplak' diyenlerin sesini kısmaları gerekiyordu. Sanatçıların sesini kesmek için çeşitli yollara girdiler, sanatçılara salon vermediler. İstanbul’da sanatçılar sokakta dahi sanatını icra edemedi. Şimdi sağımda gördüğüm şu alana bakıyorum, bu araziye sınırsız emsal verilmiş iki tane rezidans yapabilirdi belediye başkanımız, fakat o böyle bir alana tiyatro alanı açıyor. 'Rant odaklı değil halk odaklı yönetim anlayışına sahibim’ diyor. Ben huzurunuzda kendisini kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Çünkü bu kadim İstanbul kenti hepimiz için çok kıymetli. İstanbul nefes alırsa Türkiye nefes alacak.

Kılıçdaroğlu'ndan kutlama mesajı

Kaftancıoğlu’nun konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı okundu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu gönderdiği mesajda şunları iletti:

"Bu güzel projenin hayata geçirilmesine katkıda bulunanları içtenlikle kutlarım. Size, çalışma arkadaşlarınıza ve sizi yalnız bırakmayan konuklarınıza  sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

"Güneşli günler göreceğiz”

Varillaz adlı, varillere vurarak müzik yapan perküsyon grubunun gösterisiyle başlayan etkinlikte tiyatro sanatçıları Rutkay Aziz ve Orhan Aydın da söz alarak katılımcılara hitap etti.

Tiyatro salonunun yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rutkay Aziz, “İnsanoğlunun hayatında önemli anlar vardır. Bu an da benim için o kadar kıymetli. Demokratik kültürün oluşmasında belediyelere önemli görevler düşüyor. Mart ayı bizim için önemli bir ay. Sakın ha sandıklara küsmeyelim. Çünkü güneşli günler göreceğiz” dedi.

"Bu bina yapıldığında, buradan kardeşlik aşk, özgürlük saçacağız"

Orhan Aydın ise, “Görenlerin utanması gereken bir tören gerçekleştireceğiz burada. 21 milyonluk bir kentin merkezindeki Atatürk Kültür Merkezi’ni inadına kapalı tutan ve yıkan gerici anlayış utanmalıdır. Çünkü biliyoruz ki bu bina yapıldığında, buradan kardeşlik aşk, özgürlük saçacağız. Gericiliğin korktuğu şey de budur” diye konuştu.

Temeli tüm sanatçılar birlikte attı

Konuşmaların ardından tüm sanatçılar sahneye çıkarak Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile beraber projenin açılışını gerçekleştirdi. Proje alanında yüzlerce renkli balon gökyüzüne bırakıldı.

"56 yıllık bir tiyatro sanatçısı olarak Kadıköy Belediyesi'ne ve Aykurt Nuhoğlu’na sonsuz şükranlarımı sunuyorum"

Törene katılan tiyatro sanatçısı Zihni Göktay, “Bundan daha güzel bir haber ve daha önemli bir olay olamaz. 2018 yılının flaş olayıdır. 56 yıllık bir tiyatro sanatçısı olarak Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Allah sağlık verirse, burada oynamak nasip olur. Çok az tiyatro salonumuz var. Burada bir tiyatro merkezi yapılmasından gurur duyuyorum. Aynı zamanda genç sanatçılara da bir ekmek kapısı olacaktır” dedi.

"100 yıl sonra ikinci defa Kadıköy’de böyle bir şey gerçekleştiriliyor"

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ise şunları söyledi:

"Olağanüstü heyecanlandım, bu kadar heyecanlanacağımı sanmıyordum. Nerdeyse 100 yıl önce, Cumhuriyetin ilk döneminde Kadıköy’de Süreyya Operası yapılmıştı ve ondan 100 yıl sonra ikinci defa Kadıköy’de böyle bir şey gerçekleştiriliyor. Çağdaş Türkiye’nin izleyicileri için hazırlanmış bir mekan. Zannediyorum ki; bu binayı görmek için, bir oyunu seyretmenin keyfini yaşamak için sadece Kadıköy’den değil İstanbul’dan ve çok değişik yerlerden de gelenler olacaktır. Başkan Aykurt Nuhoğlu’nu yürekten kutluyorum. Bunca yıl sonra böyle bir bina inşa edilmekte. Bu da başkanımızın eseri oldu.”

"Kadıköy, tiyatronun merkezi"

Mert Fırat da duygularını şu sözlerle ifade etti:

"Bu mekanın açılması çok iyi bir yerel yönetim örneği. Kadıköy’de bir şekilde sanat faaliyeti yürüten birçok tiyatro grubuyla Kadıköy Tiyatrolar Platformu kurulmuştu. Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve bütün ekibi, tiyatroları ziyaret ettiler. DasDas’a, Moda Sahnesi’ne baktılar. Teleskopik tribünleri incelediler. Birçok tiyatro ve tiyatrocunun katılımıyla oyun üreten metin üreten, ışık tasarımı yapan, sahnede çalışan işçisine kadar herkesin bir arada fikirlerini birleştirdiği bir proje oldu. Mükemmel bir yerel yönetim örneğidir. Normalde Türkiye’de çok az rastladığımız, katılımcı siyasetin çok zor yürütüldüğü, ihtiyaç temelli projelerin az rastlandığı bir ülke ve düzende tam tersi iyi bir örnek. Hem kent konseyinden hem sanatçılardan, hem halktan fikirler alarak onların ihtiyacına yönelik böyle bir yapıyı yaratmak çok önemli. Kadıköy’de 25’i binalı olmak üzere 60’tan fazla tiyatro var. Dolayısıyla Kadıköy, tiyatronun merkezi diyebiliriz. Umarım diğer ilçelere ve illere de yayılır."

Tiyatrocuların önerileri dikkate alınarak tasarlandı

Kadıköy Tiyatro, tiyatro oyuncularının, Kadıköy Tiyatrolar Platformu’nun, profesyonel tiyatro işletmecilerinin, sahne ve ışık uzmanlarının görüş ve önerileri ile dünyadaki örnekleri dikkate alınarak projelendirildi. Sahne tasarımı, ses, ışık, prova odaları gibi farklı konularda ayrı ayrı toplantılar düzenlendi, konunun uzmanları projeye katkı sundu. Tiyatrocuların ihtiyaçları ve deneyimleri gözetilerek mimar Özgür Bingöl ve İlke Barka tarafından tasarlanan tiyatro binası için, Avrupa’daki 13 “blackbox” tiyatro salonu detaylı olarak analiz edildi.

Meydan Sahne’de 360 derecelik seyir 

Çağdaş tiyatronun sahneleme biçimlerinden esinlenerek tasarlanan Kadıköy Tiyatro, bilindik sahne tasarımlarının ötesinde seyir imkanları sunarak, Kadıköy'ü tiyatronun çekim merkezi yapacak. Seyir yeri ve sahne arasındaki ayrımların bir yana bırakıldığı ‘meydan sahne’ biçimiyle, 360 derecelik bir izleme alanı yaratacak. Oyuncuların izleyicilerin ortasında performans sergileyecekleri bu sahne, 400 izleyiciyi ağırlayabilecek. Salon oyunun niteliğine göre klasik sahne, orta sahne, meydan sahne, arena sahne, forum düzenlerinde de kullanılabilecek.

Kadıköy Tiyatro, tiyatronun en önemli sorunlarından biri olan prova olanağına da çare olacak. Gerektiğinde farklı düzenlemelerle çalışma mekanlarına dönüştürülebilen prova salonlarında tiyatrocular 7/24 prova yapabilecek.

1000 kişiyi ağırlayabilecek

Acıbadem-Koşuyolu bölgesinde, ulaşım ağlarının merkezinde (Metro, Marmaray, Metrobüs, Avrasya Tüneli) inşa edilecek olan Kadıköy Tiyatro, toplam 8200 m2 kapalı alana sahip olacak. Bölünebilir salonlar, fuayeler, kafeterya ve prova odalarıyla 1000 kişiye ev sahipliği yapabilecek Kadıköy Tiyatro’da 7/24 sanat konuşulup, sanat izlenecek.


Fotoğraf Galerisi