KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

3 Silahşör

3 Silahşör

Bale

Tarih04 Nisan 2019

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

Müzik: Giuseppe Verdi​

İki perde, 100 dakika

Senaryo ve Koreografi: Armağan Davran, Volkan Ersoy

Orkestra Şefi ve Müzik Düzenleme: Bujor Hounic

Dekor Tasarım: İsmail Dede

Kostüm Kreatörü: Nursun Ünlü

Işık Tasarımı: Fuat Gök

16'ncı yüzyıl, Fransa'da Meung kasabası... Öyle bir yer ki, kavgasız, gürültüsüz bir gün görmek mümkün değildir. Han yakınında yine bir kavga olduğunu öğrenen halk, hemen oraya akın ederken, bu kavgaya çocukluktan yeni çıkmış olan genç D'Artagnan'ın yol açtığı ortaya çıkar. Babasının, yaşlı ve komik görünüşlü bir at, beline uzun bir kılıç, eline de bir tavsiye mektubu vererek yolunu çizmesi için kasabaya yolladığı D'Artagnan, mektubu Mr. Tréville'e verir. Krallık Muhafız Birliği silahşörlerinden Athos, Porthos ve Aramis'e, genç, ateşli, romantik ve gözü kara D'Artagnan'ın da katılmasıyla kardinalin adamları için zor günler başlar.

D'Artagnan: Erhan Güzel, OlcayTunçeli

Athos: Can Bezirganoğlu, Batur Büklü, Alican Güçoğlu

Porthos: Murat Oliver Spence

Aramis: Cemal Deniz Özaydın, Mehmet Nuri Arkan, Çağatay Özmen

Constance: Büşra Ay, Berfu Elmas, Melek Özde Eren

Milady: Nur Melike Koper

Kraliçe: Gizem Atik Tuncay, Deniz Kılınç Tunçeli

Rochefort: Ömer Erenler

Mr. Treville: Bahadır Ovacıklı, Mustafa Kemal Onur Tunay

Kral XIII. Louis: Ahmet Alkış Peker

Kardinal Richelieu: Alper Akalın, Oktay Aksoy

Kralın Silahşorları: Cenk Tan Karayel, Agit İşcan, Berkay Topçuoğlu

İngiliz Asiller: Zuhal Karaca, Işık Kuka, Ayten Eda Yeker, Buket Polat, Asena Ökte, Julia Nicole Hartmann, Zeynep Güçoğlu, Merve Topaldemir, Maia Ito, Elifsu Pamukçu, Ami Naito

D'Artagnan'ın Babası: Ahmet Eroğlu

Köylü Solist Çift: Deniz Polat, Cem Cüneyt Çelik, Ali İbrahim Türkkan

Köylü Kız: Melis Kalfagil

Rochefort'un Adamları: Ürün İndere, Mehmet Berk Sarıbay, Sinan Kaymak, Murat Gazi Öztekin

İngiliz Soylular: Eymen Arıslı, Rabia Zeynep İşler, Zeynep Alev İşçimenler, Melis Kolçak, Gamze Hopanoğlu, Saliha Hazal Çoruk, Ayşe Aras, Naz Özakıncı

Koreograf Asistanı: Sanem Subaygil

Repetitörler: Fatma Ayfer Zeren, Tülay Yalçınkaya, Tatiana Egeli, Barş Adikti, Pınar Müldür

Konuk Repetitör: Ayşe Fidanlık

Koreolojist: Zeynep Esra Ünlü

Çocuk Balesi Repetitörü: Çiğdem Ünal

Kondüvit: Serkan Çelik

I. Perde

Çocukluktan yeni çıkan genç d’Artagnan’a babası kılıç hünerlerini öğretmekte ve oğlunun iyi bir silahşor olmasını istemektedir. Ona, yakın arkadaşı Kral’ın kumandanı olan Mr.Tréville’e hitaben yazdığı tavsiye mektubunu verir. Oğluna bundan sonra kendi yolunu çizmesi gerektiğini belirtip oğluyla vedalaşır. Kral XIII.Louis’nin yakın dostu ve silahşorların kumandanı Mr. Tréville, silahşorlarının Kral’a gösterdikleri cesaret ve sadakatleri için teşekkür etmektedir. Krallığın Kardinali Richelieu, daima Kral’ı ve Kraliçe’yi zor durumda bırakacak planlar yapmaktadır. Kendisine itaat eden Milady ve Kral’ın silahşorlarından olan Rochefort ile beraber hain planlar üzerinde konuşmaktadırlar. Kraliçe’ye büyük aşk besleyen Lord Buckingham, O’na sunacağı hediyeyi hazırlamakta, Kraliçe ise Kral XIII.Louis ile beraber tahtta düşlere dalmaktadır.

Burası öyle bir yerdir ki, kavgasız ve gürültüsüz bir gün geçmemektedir. Halk, başlarına bela almadan yaşamakta, Rochefort’un adamları ise etrafa korku salmaktadır. Genç d’Artagnan kapıştığı Rochefort’a gününü gösterir. Fakat genç adamı bayıltan Rochefort’un adamları, d’Artagnan’nın babasının verdiği tavsiye mektubunu ve parasını alır ve Paris’e doğru kaçar. Köylüler tarafından kendine getirilen d’Artagnan onların peşine düşer.

Kumandan Tréville, silahşorlarla çalışmakta, onlara talim yaptırmaktadır. Krallığın en ünlü “Üç Silahşor”u olan Athos, Porthos ve Aramis, bir gün önceki kuşatmanın zaferini kutlamaktadır. Genç d’Artagnan kaybettiği mektubun verdiği üzüntü ile Kumandan Tréville’i aramaktadır. Onu ararken, talim yapanlar arasında Rochefort’u görür. Tam ona ulaşmaya çalışırken silahşorlardan Athos’a çarpar. Hırçın ve sinirlidir. Athos genç oğlanın tepkisine karşılık vermek istemez. Kendisini düelloya davet eder ve randevulaşırlar. Kumandan Mr.Tréville genç oğlanı durdurur ve kendini tanıtır. D’Artagnan ona başından geçenleri anlatır. Randevusuna gelen d’Artagnan, Athos ile düelloya başladığı sırada Athos’un şahit olması için çağırdığı Porthos ve Aramis de oradadır. Bu sırada Rochefort’u gören d’Artagnan, Athos’u bırakıp onun parasını ve mektubunu çalan Rochefort’un adamları ve kendisi ile kavgaya tutuşur. Üç Silahşor’un da olaya dahil olup d’Artagnan’a yardım etmesiyle, Rochefort ve adamları korkarak oradan kaçar. Üç Silahşor’un gözüne giren d’Artagnan artık onlardan biridir. HEPİMİZ BİRİMİZ, BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN…

Lord Buckingham‘ın ülkeyi ziyareti adına Kral XIII.Louis balo vermektedir. Tüm soylular ve Silahşorlar davetlidir. Bu arada d’Artagnan ilk bakışta Kraliçe’nin sırdaşı Constance’a aşık olmuştur. Lord Buckingham, Kral ve Kraliçe’yi İngiltere’ye davet ettiğine dair mektubu sunar. Milady ve Kardinal, bu davet mektubundan şüphelenir. Lord Buckingham gizlice buluşmak için sırdaşı Constance ile Kraliçe’ye haber yollar ve buluşurlar. Lord, Kraliçe’ye kendisine karşı duyduğu büyük aşktan bahsetmektedir. Kraliçe böylelikle yolculukla ilgili endişeye düşer; ama artık çok geçtir. Bu buluşmanın iki gizli tanığı olmuştur: Richelieu ve Milady.

II. Perde

Kraliçe’yi sabırsızlıkla bekleyen Lord Buckingham, kendi armasını taşıyan madalyonu ona vermek için hazırlanmaktadır. Kral XIII. Louis ve heyeti saraya gelmiştir. Davet başlamıştır. Kral ve misafirler dinlenmeye çekilirken, madalyonu armağan etmek için Lord Buckingham, Kraliçe ile gizlice buluşur. Bu durumu Milady izlemektedir. Kraliçe armağanı sağ salim ülkesine götürmesi için Constance aracılığıyla Üç Silahşor’a verir. Fakat Constance davetsiz bir misafirin kendilerini izlediğinin farkına varır. D’Artagnan’ı durumdan haberdar eder. Üç Silahşor, ülkelerine doğru dönüş yoluna çıkmıştır bile…

Üç Silahşor ülkelerine dönerken yolda uğradıkları handa dinlenir. Milady, Üç Silahşor’dan kutuyu çalmak için Rochefort ve adamları ile hana gelir. Kavgaya tutuşurlar. Rochefort’un adamlarından birinin kılığına giren d’Artagnan’ı fark eden Üç Silahşor kavgayı bırakır. D’Artagnan, Milady’nin elindeki kutunun içerisindeki madalyonu gizlice değiştirir. Büyük bir keyifle Kardinal Richelieu’ya çaldığı kutuyu götüren Milady, içerisindeki değişikliğin farkında değildir.

Kraliçe’nin doğum günü nedeni ile Kral XIII.Louis büyük bir balo düzenlemektedir. Kardinal Richelieu planladığı oyunu uygulamak üzere, Lord Buckingham’ı da Kral’a davet ettirmiştir. Kardinal bu büyük gecede Kraliçe’yi zor durumda bırakmak için gerekli hazırlığı yapmıştır; ama her şey istediği gibi gitmeyecektir.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin biletleri, temsil tarihinden 1 ay önce satışa çıkar.

Biletler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası gişesinden veya www.biletiva.com adresinden temin edilebilir.