KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bir Davanın Anatomisi

Bir Davanın Anatomisi

Sinema

Tarih10 Aralık 2018

Saat 19:30

Mekan Caddebostan Kültür Merkezi

8. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

A Salonu

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

AB İnsan Hakları Film Günleri film severleri ve ilgili vatandaşları, her yıl farkındalık yaratmak, tartışmak ve düşünmek için yaratılan bir ortamda bir araya getirmeyi amaçlıyor. İstanbul (3-16 Aralık), Ankara (6-16 Aralık), Kars (1-4 Aralık), Antalya (6-10 Aralık) ve Giresun (13-16 Aralık) başta olmak üzere, gösterimlerin yapılacağı 21 şehirden birinde bize katılın ve evrensel değerler ile onların anlamı üzerinde eleştirel düşünmeyi seven kişiler halkasını genişletin. Birlikte, daha güçlüyüz!

"Murer - Bir Davanın Anatomisi" (Anatomie Eines Prozesses)

Film, varlıklı bir çiftçi olan Avusturyalı ünlü Franz Murer’in 1963’te Graz’daki dava sürecini tarihi kayıtlar çerçevesinde tekrar yaratıyor.

Saygı duyulan bu yerel siyasetçi ve aile babası, 1941-1943 yılları arasında sorumlusu olduğu Vilnius gettosunda “Vilnius Kasabı” olarak tanınıyordu. Orada yaşayan 80 bin Yahudi arasından yalnızca 600 kişi Nazi dehşetini atlatmayı başardı. Onlarsa dünyanın çeşitli yerlerinden duruşmada ifade vermeye gelip Murer’in suçluluğuna dair şüpheye yer bırakmadılar. Bu, Avusturya’nın İkinci Cumhuriyeti için adalet sistemi, basın ve hükümet politikasının sorumlular arasında yer aldığı en büyük skandallardan birisine sebep oldu.

Ücretsiz