KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Arya (Şirin Pancaroğlu)

Arya (Şirin Pancaroğlu)

Konser

BİLET AL

Tarih08 Ekim 2018

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Şirin Pancaroğlu: Arp

"Yunanca 'aer'den Latince 'aerem'e , Fransızca 'air'den İtalyanca 'aria' kelimesine uzanan bir seyrin müzikal bir terimi doğurmasına şaşmalı mıyız? Hava ve gazlardan aryaya geçiş bence bir tesadüf değil. Bulutların içinde uçtuğumuzu hayal edelim, ya da uzun müddet rüzgara maruz kaldığımız zamanları düşünelim: gerçekten de bir melodinin akışına kapılmış gibi oluruz. Fransızca’da tavır manasında da kullanılan arya genelde tek kişi tarafından söylenen, albenisi yüksek bir melodidir. Ancak terim şarkı formu ile sınırlı olmayıp barok dönem bestecisi Frescobaldi gibilerine enstrümantal ilhamlar da vermiştir. Arpa, nağmelere derin bir ruh veren bir çalgı olarak tanıklık etmek üzere, aryasına davet ediyorum dinleyicileri!" (Şirin Pancaroğlu)

Program:

G. Frescobaldi - "Aria detta la Frescobalda"

D. Scarlatti - Do majör Sonat 1. Edisyon

D. Scarlatti - Fa minör Sonat K. 69

J.S. Bach - Mi Minör Lavta Süiti BWV 996

G. Fauré - "Une Chatelaine en sa Tour" Op. 110

Ş. Pancaroğlu - Eski Bir Kartpostal

B. Uymaz - Buselik Konser Parçası

B. Uymaz - Lavantalı Panna Cotta Oyun Havası

A. Piazzola - "Tango Provincial" / "Tzigane Tango"

I. Albeniz - "Malaguena" / "Torre Bermeja"

Washington Post gazetesi tarafından “uluslararası ölçekte büyük bir yetenek” olarak nitelendirilen arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu için, müzikte çoğul kimlik arayışları önemli bir uğraştır. Klasik müzik geleneğinden yetişen Türkiye’nin önde gelen arp sanatçısı, aynı zamanda geleneksel Türk müziği, doğaçlama, tango ve avangart türlerindeki çalışmaları ve mizansen içeren performanslarıyla övgüler alırken, bir yandan da klasik çizgideki arp konserlerini sürdürmektedir. Farklı soluklardan yorumcu ve bestecilerle yaptığı işbirlikleriyle dikkat çeken Pancaroğlu, müzik tarzlarını birbirinden ayıran tanımları neredeyse ortadan kaldıran, yeni müzik tarzlarına kapı açan bir duruş sergilemektedir.

Bilet fiyatları: 35-40 TL

8 Eylül'de satışa çıkacak olan biletler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası gişesinden veya https://kkm.kadikoy.bel.tr/anasayfa.aspx​ adresinden temin edilebilir.

Süreyya Operası’nda gişe her gün saat 10.00-18.00 arası, temsil günleri ise temsil başlama saatine kadar açıktır.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.

Zorunlu sebeplerle gerçekleşemeyen etkinliklerin, bilet tutarları iade edilir.