KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Başaltı Öyküleri ve Deniz Karikatürleri

Başaltı Öyküleri ve Deniz Karikatürleri

Sergi

Tarih24 Aralık 2016 - 25 Ocak 2017

Saat 19:00

Mekan Karikatür Evi

Sergi Salonu

​Erhan Candan

Erhan Candan. İstanbul Kadıköy doğumlu, karikatürist. İlk karikatürlerini Marmara Üniversitesi yıllarında, üniversitedeki seçmeli karikatür dersinde çizdi. Bu dersi seçmesinin başlıca nedeni gitar ve resim derslerinin aksine, katılanlardan kağıt ve kalemden başka bir şey istenmemesi idi. Derslerde karikatür esprisi düşünüp bulmanın çocukluğunda arkadaşlarıyla yaşadığı maceralara benzer bir heyecan yaşattığını fark eden çizer, bir daha bu sanattan kopamadı ve soluğu mizah dergilerinde aldı. Sırasıyla Hıbır, Lağım, Atom ve L-Manyak dergilerinde karikatür ve strip bant hikayeler çizdi. 2005 yılında Leman Dergisi'nde ilk köşesi yayınlandı. O tarihten beri bu dergide çizmeye ve öykülerini anlatmaya devam ediyor.

Kendi yazdığı, çoğu kendi başından geçen çizgi öykülerden, karikatürlerden oluşan Başaltı Öyküleri adlı kitabı 2015 yılında ilk baskısını yaptı. Öykülerin ve karikatürlerin hemen hepsi, başta Adalar ve Kadıköy açıklarında olmak üzere, denizi konu ediniyor. İstanbul gibi bir metropolün ortasında keşfettiği ıssız bir ada olan Sivriada’da yaşadığı “survivor” deneyimlerini de anlattığı ve resimlediği yaklaşık 10 yılı kapsayan öykülere ve karikatürlere baktığınızda çoğu yaşanmışlığın artık başkaları tarafından yaşanabilir olmadığını da göreceksiniz.

Sergide yer alan eserlerin büyük çoğunluğunu orijinalleri ile birlikte basılmış versiyonlarıyla görebilirsiniz. Yanı sıra çizerin basılmış, ancak orijinali bulunamayan karikatürleri ise basılı versiyonlarıyla sergilenmekte olup, katalogda da bu şekliyle yer verildi.

Adı geçen kitaptan yola çıkılarak gerçekleştirilen Başaltı Öyküleri ve Deniz Karikatürleri sergisini, 24 Aralık 2016 ile 25 Ocak 2017 tarihleri arasında Karikatür Evi’nde izleyebilirsiniz.

Ücretsiz