KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Documentarist - Haymatloz

Documentarist - Haymatloz

Sinema

Tarih20 Haziran 2017

Saat 16:00

Mekan Barış Manço Kültür Merkezi

Tiyatro Salonu

Documentarist

Türkiye'de belgesel sinema için bir vaha işlevi gören DOCUMENTARIST bu sene ON'uncu yılını kutluyor!  

17-22 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST 10. İstanbul Belgesel Günleri, bir dizi yenilikle geliyor. Bugüne kadar Avrupa yakasını mesken tutan festival, bu sene Asya'ya taşınarak iki kıtaya yayılıyor. Gösterim ve yan etkinlikler Beyoğlu'nda Aynalıgeçit'e ek olarak Kadıköy'de Barış Manço Kültür Merkezi'ne de taşınıyor.

1933 yılından itibaren Yahudi ve antifaşist üniversite profesörleri Naziler tarafından kürsülerinden uzaklaştırıldılar. İçlerinden binden fazlası tanımadıkları bir ülke olan Türkiye’ye sürgüne gidip orada Atatürk döneminin üniversite reformunu gerçekleştirilmesinde katkıda bulundular. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllarda en önemli görevlerde yer alan göçmenlerin bilim, sanat ve mimari alanlarındaki etkileri bugün de görülebilir.

Yönetmen Eren Önsöz, bu göçmen bilim adamlarının beşinin çocuk ve torunları ile İsviçre, Almanya ve gençliklerini geçirdikleri Türkiye’de yolculuk yaptı. Geçmişle günümüz arasında büyüleyici bir köprü kuran film, Almanların bıraktığı mirastan bugünün Türkiye’sinde nelerin kaldığının da izini sürüyor. Haymatloz vatan ve kimlik, sürgün ve kaçış ile bilimsel özgürlük konularına hassasiyetle dokunan son derece güncel bir film.

Yönetmen: Eren Önsöz

Yapımcı: Erik Winker, Martin Roelly, Andreas Brauer

Görüntü: Andreas Köhler

Kurgu: Elisabeth Raßbach

Ses: Alexander Czart, Aykut Koca, Constantin Bömers

Müzik: Jörg Follert

Yapım Yılı: 2015

Süre: 90'

Ülke: Almanya

SB/Renk: Renkli

Dil: Almanca ve Türkçe

Altyazı: İngilizce

Ücretsiz