KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Documentarist - Tepecik Hayal Okulu

Documentarist - Tepecik Hayal Okulu

Sinema

Tarih21 Haziran 2017

Saat 18:00

Mekan Barış Manço Kültür Merkezi

Tiyatro Salonu

Documentarist

Türkiye'de belgesel sinema için bir vaha işlevi gören DOCUMENTARIST bu sene ON'uncu yılını kutluyor!  

17-22 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan DOCUMENTARIST 10. İstanbul Belgesel Günleri, bir dizi yenilikle geliyor. Bugüne kadar Avrupa yakasını mesken tutan festival, bu sene Asya'ya taşınarak iki kıtaya yayılıyor. Gösterim ve yan etkinlikler Beyoğlu'nda Aynalıgeçit'e ek olarak Kadıköy'de Barış Manço Kültür Merkezi'ne de taşınıyor.

Yaşadığı her anı görsellikle tasvir etme tutkusu, sinemayla büyülenmiş birine tüm yapım zorluklarıyla, engellerle mücadele etme gücü verebilir mi? Birbirinden özgün, birbirinden yaratıcı kısa filmleri ve tek uzun metraj filmi "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak"la tanınan Ahmet Uluçay, bundan 12 yıl önce beynindeki tümörle tanışır ve onu aldırmak için ilk ameliyatını olur. Bu film, Uluçay’ın düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamına paralel biçimde hastane koridorlarının yarı karanlığından köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşır bizi.

47. SİYAD Ödülleri - 2014 En İyi Belgesel Film Ödülü
7. Documentarist İstanbul Belgesel Günleri - Fipresci Ödülü
25. Ankara Uluslararası Film Festivali - En İyi Belgesel Ödülü
5. Malatya Uluslararası Film Festivali - En İyi Belgesel Ödülü
9. Boston Türkiye Festivali, Belgesel ve Kısa Film Yarışması - En İyi Belgesel Ödülü

"bu belgeseli yapma fikri 2000’li yılların başına dayanıyor. ahmet uluçay 'karpuz kabuğundan gemiler yapmak' adlı ilk uzun metraj filmini yeni çekmiş, kurgu aşamasındaydı. beynindeki tümör hayatını iyice zorlaştırmaya başlamış ve ameliyat kaçınılmaz olmuştu. bizim de amacımız bu süreçte onunla ilgili bir belgesel film çekip filmlerinin ve kendisinin daha da tanınmasını sağlamak ve ikinci filmini yapabilmesi için gerekli maddi ve manevi desteği bulmasına katkıda bulunmaktı. fakat bu belgesel filmi maddi olanaksızlıklar, hayatın istem dışı bazı dayatmaları yüzünden bitiremedik.

aradan geçen onca zamandan sonra hem filmi bitirememiş olmanın verdiği rahatsızlık yüzünden hem de ahmet uluçay’ın 2009 yılında aramızdan ayrılmasından sonra onun anısını yaşatmak için bu belgeselin artık yapılması gerektiğine karar verdik. elimizdeki çok değerli görüntüleri gün yüzüne çıkarmalı, ahmet uluçay’ı tüm klişelerin ötesinde yaptığı filmlerle, hayatının merkezine koyduğu sinemasıyla anlatmalıydık.

ahmet uluçay, hayatını adadığı sinema mesaisini özetlerken “ben filmlerimi yaparken, bir mektup yazıp, şişenin içinde denize atıyorum. mektup, ihtiyacı olana mutlaka ulaşacaktır. ama bugün, ama yarın…” diyordu. o mektupları okuma, anlamlandırma ve hayal gücünün sınırsızlığı ve sinematografik gücünün yüksekliğini geniş bir kesimle buluşturma çabasıdır bu film.

ahmet uluçay’ın gerçekleştirdiği mucizeyle bugün hayallerinin, tutkularının peşinden koşanlara umut olmaya devam etmesi için onun hikâyesini kendi ağzından aktarmak istedik. yeni kuşaklar ve özellikle sinema alanında ürün vermek isteyenler için sinemada samimiyet ve özgünlüğün zor ama kalıcılık açısından kaçınılmaz olduğunu anlatmaya çalıştık." (Güliz Sağlam)

Yönetmen: Güliz Sağlam

Yapımcı: İlker Berke

Görüntü: İlker Berke, Frank Massholder, Güliz Sağlam

Kurgu: Güliz Sağlam, Özlem Sarıyıldız

Ses: Alper Tunga Demirel

Yapım Yılı: 2014

Süre: 55'

Ülke: Türkiye

SB/Renk: Renkli

Dil: Türkçe

Altyazı: İngilizce

İletişim: gulizsaglam@gmail.com , ilkerberke@gmail.com

Tepecik Hayal Okulu Teaser: https://vimeo.com/127308933

Ücretsiz