KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

İlhan Baran'ı Anma Konseri

İlhan Baran'ı Anma Konseri

Konser

BİLET AL

Tarih06 Mayıs 2018

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Cihat Aşkın (keman)

Çağ Erçağ (çello)

Emre Elivar (piyano)

Muhiddin Dürrüoğlu (piyano)

Tuncay Kurtoğlu (bas)

Duyuru: Rahatsızlığı nedeniyle 6 Mayıs akşamı İlhan Baran'ı Anma Konseri'nde yer alamayacak olan Özgür Aydın'ın yerine, Emre Elivar bizlerle olacaktır. Elimizde olmayan bu zorunlu değişiklik dolayısıyla anlayış göstereceğinizi umuyoruz. (Süreyya Operası)

Program:

İ. Baran - 3 Soyut Dans, Mavi Anadolu, 3 Bagatel, Sonatina, Siyah ve Beyaz

İ. Baran - 4 Zeybek, Evlerinin Önü, Ferayi, Kolbaşı, Köroğlu, Dönüşümler

"Hem mesleki, hem de kişilik formasyonumun gelişmesinde büyük rol oynayan hocam İlhan Baran, eğitimci yönüyle de, eserleriyle de hak etmiş olduğu değeri yaşamında pek göremedi. Daha 14 yaşında iken onun ilk kompozisyon öğrencisi olmam benim en büyük şansım olmuş, bana farklı bir kişilik kazandırmış, yaşamıma çok farklı bir yön vermiştir. Felsefe, edebiyat, şiir, müzik gibi değişik disiplinlerin konuşulduğu, tartışıldığı güzel sanatlar akademisi gibi olan sınıflarında ister öğrencisi olsun, ister olmasın ilgi duyan tüm öğrencilere yer vardı. Öğrencileri onun sınıflarında bulunmanın, onun eğitimi altında solfej-armoni dersleri yapmanın ne kadar ayrıcalıklı bir değer taşıdığını profesyonel müzik yaşantısına atıldıktan sonra çok daha güçlü bir şekilde fark etmişlerdir. Çünkü o bestecilik ve yorumculuk sanatlarına çok daha felsefi, derin ve toplumsal değerlendirmeler yaparak bakardı. Onun bu kendine özgü bakış açısı, tüm öğrencilerine yol gösterici olduğu gibi kendi eserlerine de çok özgün bir dil kazandırmış, sayı olarak çok olmasa dahi nitelik olarak yüksek değerde eserler ortaya koymasını sağlamıştır. Onun bestecilik anlayışı hocası Ahmet Adnan Saygun'a ve onun felsefesi doğrultusunda bu toprakların kültürüne bağlı kalsa dahi, çok özgün, kendiceliği olan taklit edilemez bir usluptur. Keşke yaşamında onu biraz daha anlayabilsek, biraz daha dinleyebilsek, eserlerini biraz daha ortaya çıkarabilseydik. Belki o zaman çağdaş Türk müzik yaşantısında onun çok özgün dilindeki örneklerin çoğalmasını sağlayabilirdik. Çünkü onun deyişiyle "müzik doğası itibariyle en son kültürüne ulaşılan sanat dalıdır. Bu nedenle besteciler ülkelerinin en üst kültür temsilcileri olup, nerede bir büyük besteci varsa orada gerçek bir uygarlıktan söz edilebilir". Türkiye'de bugün çağdaş genç bestecilerimiz övünülecek eserler ortaya çıkarabiliyorlarsa bundaki önemli paylardan biri hocam İlhan Baran'a aittir. Tüm yaşamı boyunca bilimsel ve sanatsal amaçları uğrunda öğrenciler yetiştirmek için çalışmış, yaşantısı boyunca hiç kendi reklamını yapmamış bilim adamı ve sanatçıların öldükten hemen sonra unutulduğu ülkemizde İlhan Baran'ı hatırlayarak anısına bu konseri düzenleyen Kadıköy Belediyesi'ni ve tüm sanatçı arkadaşlarımı kutluyor, herkese içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum." (Rengim Gökmen)

Bilet fiyatları: 20-25 TL

6 Nisan'da satışa çıkacak olan biletler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası gişesinden veya https://kkm.kadikoy.bel.tr/anasayfa.aspx​ adresinden temin edilebilir.

Süreyya Operası’nda gişe her gün saat 10.00-18.00 arası, temsil günleri ise temsil başlama saatine kadar açıktır.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.

Zorunlu sebeplerle gerçekleşemeyen etkinliklerin, bilet tutarları iade edilir.