KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Karşı Ezgiler

Karşı Ezgiler

Konser

BİLET AL

Tarih07 Ocak 2019

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Viyola: Öykü Koçoğlu

Kemanlar: Hande Küden, Elena Rindler

Viyolonsel: Dorukhan Doruk

Piyano: Eren Aydoğan

Dört önemli yarışmadan üç birincilik, bir özel ödülle dönen, 2013’te İKSV’nin “Aydın Gün Teşvik Ödülü”ne layık görülen Hande Küden...

“Oscar ve Vera Ritter Stiftung Hamburg” ve “Possehl Stiftung Lübeck” burslarını kazanan, Alman Senfoni Orkestrası'na kabul edilen Elena Rindler...

Uluslararası yarışmalarda birçok derece alan, DAAD ve Pekineller'in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesi kapsamında desteklenen, Bavyera Radyo Senfoni Orkestrası üyesi Dorukhan Doruk...

Yine "Dünya Sahnelerinden Genç Müzisyenler” projesiyle desteklenen, Trinity College of Music’de tam burslu okuyan, MSGSÜ’de öğretim görevlisi olan Eren Aydoğan...

Bu dört üstün yetenekli genç sanatçı; Notre Dame de Sion Oda Orkestrası'nda 11 yıl boyunca grup şefliği yapmış olan, Lepidus Quartet'in kurucu üyesi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın ve İstanbul Sinfonietta grup şefi Öykü Koçoğlu ile Süreyya Operası'nda bir kentet akşamında buluşuyor.

Dimitri Şostakoviç, Op. 57, sol minör Piyano ve Yaylı Çalgılar için Kentet’i, 1940 yılında bestelemiştir. Dönemin haftalık kültür ve politika gazetesi Literaturnata Gazeta’da, “çağımızın gerçek sesini taşıyan, mükemmel armonilerle bezenmiş, günümüzü yansıtan bir eser” kritiği ile yer verilen parça, 1941 yılında Stalin Ödülü’ne layık görülmüştür.

Cesar Franck’ın 1879-1880 yıllarında yazmış olduğu Piyano ve Yaylı Çalgılar için Fa minör Kentet'i ise, bestecinin geç dönem eserleri arasındadır. Fransız besteci Charles Tournemire, bu çalışmayı “piyanolu kentetlerin kralı” olarak tanımlamıştır. Eser, aslında rahatsızlık veren tutkulu hissi ve yarattığı melankolik atmosfer nedeniyle, o dönemde yazılmış olan eserlerin çoğunun duygusal menzilinin çok ötesine geçmiştir.

Fazıl Say; “Yürüyen Köşk" Atatürk Anısına Opus 72 eseri ile Atatürk'ün Yalova’daki Millet Çiftliği’nde yaşayan çınar ağacı ve köşkün hikâyesini eşsiz melodilerle dinleyici ile buluşturuyor.

Program:

D. Şostakoviç - Piyanolu Kentet, Sol minör Op. 57

C. Franck - Piyanolu Kentet, Fa Minor

F. Say - Yürüyen Köşk (kentet versiyonu)

“Kasım ayında hayatımın akışını tamamen değiştiren bir gelişme oldu: 10. Uluslararası Hamamatsu Piyano Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldüm. 7 Ocak’ta yarışmanın ödülü olarak yapılacak CD kayıdı için Japonya’da bulunmak tarihini değiştiremedim yükümlülüklerden biri. Bu sebeple, D. Şostakoviç, F. Say ve C. Franck’ın kentetlerinden oluşan bu muhteşem programı Hande Küden, Elena Rindler, Öykü Koçoğlu ve Dorukhan Doruk ile seslendirme mutluluğuna erişemeyeceğim. Benim yerime Eren Aydoğan sahnede yer alacak. Beni çok üzen bu olağanüstü durumda sizlerin anlayışına sığınıyor ve ilk fırsatta çalmayı çok sevdiğim Süreyya Operası’na geri dönmeyi umuyorum. Saygılarımla.” (Can Çakmur)

Bilet fiyatları: 25-30 TL

7 Aralık'ta satışa çıkacak olan biletler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası gişesinden veya https://kkm.kadikoy.bel.tr/anasayfa.aspx​ adresinden temin edilebilir.

Süreyya Operası’nda gişe her gün saat 10.00-18.00 arası, temsil günleri ise temsil başlama saatine kadar açıktır.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.

Zorunlu sebeplerle gerçekleşemeyen etkinliklerin, bilet tutarları iade edilir.