KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Kısadan Uzuna İFSAK Film Seçkisi

Kısadan Uzuna İFSAK Film Seçkisi

Sinema

Tarih23 Ocak 2018

Saat 20:00

Mekan Barış Manço Kültür Merkezi

Tiyatro Salonu

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği

İFSAK arşivinden kısa filmler Barış Manço Kültür Merkezi’nde.

Program:

- "Kameralı Çocuk"

Yönetmen: İbrahim Yeşilbaş

Süre: 16'

Jwan Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye'ye gelir. Gündüzleri bir giyim mağazasında çalışıp kalan vaktinde senaryolar yazar. Elinde eski bir kamera ile Suriye'den gelen insanlarla konuşur, onlara çevirirkamerasını. İnsanlar yaşadıkları dramları, hayal kırıklıklarını, umutlarını ya da umutsuzluklarını Jwan ile paylaşırlar.

- "Bosna’da Gönlüm Sonbahar"

Yönetmenler: Kemal Sevimli, Onur Kök

Süre: 26'

5 Nisan 1992 yılında başlayan ve tüm dünyanın gözleri önünde 3,5 yıl süren Bosna soykırımını konu alan, uygarlığın ve İnsan Hakları’nın Avrupa’da ne denli bir utanç vesilesi olduğunu anlatan Bosna’da Gönlüm Sonbahar belgeseli, unutmaya eğilimli belleklerimizdeki, bölük pörçük duyumları ve yakın geçmişte yanı başımızda yaşanan büyük bir vahşeti, bire bir yaşamış olan kişilerin ağzından anlatıyor.

- "Kamilet"

Yönetmen: İlkay Nişancı

Süre: 30'

Artvin'in Arhavi ilçesinde yer alan Kamilet vadisinde yapılmış ilk film. Genç bir doğal arıcı olan Erkan Can ile tanık olduğumuz bir emek ve yaşam hikayesi. 1999 yılında, WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 orman alanı arasındaki bölgelerden biri olarak ilan edilen Kamilet’te genç bir doğal arıcı olan Erkan Can ile kendi kovanlarından bal sağması için çıktığımız yolculuğun dönüşünde vadinin bugünkü kaderine tanık oluruz.

 

Ücretsiz