KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Müzik ve Vatandaşlık

Müzik ve Vatandaşlık

Seminer

Tarih22 Şubat 2018

Saat 14:00

Mekan Barış Manço Kültür Merkezi

Tiyatro Salonu

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Geleneksel  ve Modal Müzikler Anabilimdalı

Konuşmacı: Prof. Dr. Martin Stokes (müzikolog)

Dünyanın önde gelen müzikologları arasında yer alan, Balkanlar, Ortadoğu ve özellikle Türkiye'deki popüler müzik ve kültür üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Martin Stokes, "Müzik ve Vatandaşlık" başlıklı bir konferans verecektir.

Müzik, vatandaşlık kavramı ve kimlik ilişkisi üzerine önemli çalışmaları bulunan Prof. Stokes, bu konferansında, kültürel vatandaşlık, farklılık politikaları, müzikal vatandaşlık ve kültür politikaları aracılığı ile müzikal vatandaşlığın modellenmesi gibi kavramlar hakkında bilgiler verecek ve bu kavramları tartışmaya açacaktır.

Uzun yıllar Chicago Üniversitesi'nde çalışan Prof. Dr. Martin Stokes, 2007'den itibaren de Oxford Üniversitesi St. John's College'da etnomüzikoloji dersleri vermiştir.

"Türkiye’ye ilk defa 1981’de sırt çantasıyla gezmeye geldim. 1982’de dil öğrenmek için döndüm. Sosyal antropoloji alanında doktora yapmaya karar verdiğimde İstanbul’a geleceğim gün gibi aşikârdı. Bir müzisyen ve müzik öğrencisi olduğum için müzik her zaman odak noktam olacaktı." (Prof. Dr. Martin Stokes, 24 Haziran 2012, Cumhuriyet)

Ücretsiz