KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Ölümüne Boşanmak

Ölümüne Boşanmak

Sinema

BİLET AL

Tarih03 Temmuz 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Ölümüne Boşanmak (Dying to Divorce)

Yönetmen: Chloe Fairweather

Birleşik Krallık / 2020 / Renkli

Dil: İngilizce, Türkçe / Türkçe Altyazılı

Süre: 81 dk.

Çekimleri 5 yılı aşkın bir sürede tamamlanan Ölümüne Boşanmak, Türkiye’deki toplumsal cinsiyete dayalı şiddete, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından İpek Bozkurt’un ele aldığı vakalar üzerinden odaklanıyor.

Toplumun farklı kesimlerinden gelen Arzu ve Kübra evli oldukları erkekler tarafından korkunç saldırılara maruz kalmış ve bu saldırılardan sağ kurtulmuş kadınlardır. Bozkurt’un bu kadınlar için verdiği adalet mücadelesi ataerkil düzenin kültür, hukuk sistemi ve devlet yoluyla işleyişi ve tahakkümünü gözler önüne seriyor. 

Birleşik Krallık’ın 2022 Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film adayı olan Ölümüne Boşanmak, pek çok festivaldeki adaylıklarının yanı sıra Selanik Belgesel Film Festivali ve Monte-Carlo TV Festivali’nden ödüllerle döndü.

Kadınların uğradığı erkek şiddetini, bu şiddetin hayatlarında ve yakın çevrelerinde yarattığı etkiyi, söz konusu nefret suçlarının bu denli rahatlıkla işlenmesine zemin hazırlayan politik ve kültürel koşulları sözünü sakınmadan ustalıkla ele alan film, ataerkil şiddete dair son yıllarda çekilen en güçlü belgesellerden biri.

Film sayesinde hikâyelerine tanık olduğumuz kadınların, hayatlarını alt üst eden şiddet karşısında sergilediği duruş ise en az belgeselin kendisi kadar güçlü ve umut verici.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.