KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Şaire

Şaire

Sinema

Tarih10 Aralık 2018

Saat 17:30

Mekan Caddebostan Kültür Merkezi

8. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

A Salonu

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

AB İnsan Hakları Film Günleri film severleri ve ilgili vatandaşları, her yıl farkındalık yaratmak, tartışmak ve düşünmek için yaratılan bir ortamda bir araya getirmeyi amaçlıyor. İstanbul (3-16 Aralık), Ankara (6-16 Aralık), Kars (1-4 Aralık), Antalya (6-10 Aralık) ve Giresun (13-16 Aralık) başta olmak üzere, gösterimlerin yapılacağı 21 şehirden birinde bize katılın ve evrensel değerler ile onların anlamı üzerinde eleştirel düşünmeyi seven kişiler halkasını genişletin. Birlikte, daha güçlüyüz!

“Şaire” (The Poetess)

Yönetmenler: Stefanie Brockhaus , Andreas Wolff

Senaryo: Stefanie Brockhaus , Andreas Wolff

Hissa Hilal peçenin arkasındaki bir ses. Sözü, silahı...

Abu Dabi merkezli milyon dolarlık bir televizyon şovu olan “Milyonların Şairi”ne katılmaya karar veriyor. Arap dünyasının en büyük şiir yarışması olan bu program, tamamen erkeklerin egemenliğinde. Hissa, finallerde yer alacak ilk kadın olmanın sorumluluğunu üstlenip yarışmaya hazırlanıyor.

75 milyon izleyicinin önünde, canlı yayında okuduğu şiirinde, erkek egemen Arap toplumunu eleştirip radikal fetvalarıyla bilinen Suudi din adamlarına sataşıyor. Bir anda, Hissa tüm Batı ve Arap medyasının dikkatini çekip haberlere konu olmaya başlıyor. Peki sahneye çıkıp hayatını tehlikeye atacak cesaret ve birikimi nasıl edindi? İşte bu Hissa’nın hikayesi.

Ücretsiz