KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Yağmur Altında

Yağmur Altında

Sinema

BİLET AL

Tarih07 Ağustos 2022

Saat 21:00

Mekan Kalamış Atatürk Parkı

Kadıköy Belediyesi Kalamış Yaz Festivali 

Yağmur Altında (Singin’ in the Rain)

Yönetmen: Stanley Donen, Gene Kelly

Senaryo: Betty Comden, Adolph Green

Oyuncular: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds, Jean Hagen, Cyd Charisse, Rita Moreno

ABD / 1952 / Renkli

Dil: İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 103 dk.

1927, Hollywood. Beyazperdenin sevilen çiftlerinden Lina Lamont ile Don Lockwood filmlerine seyirci çekmek ve hayranlarını kaybetmemek uğruna, film dışında da çift gibi davranmakta fakat aslında birbirlerinden zerrece hazzetmemektedirler. Bu arada, bağlı oldukları film şirketinin sahibi, yeni başlayan sesli film furyasının gelip geçici bir moda olduğunu düşünse de çok geçmeden ses teknolojisine geçmek zorunda kalır. Don ve Lina’nın ilk defa kendi sesleriyle oynayacakları filmin müzik yönetmeni ise Don’un en yakın arkadaşı Cosmo olur. Bu sırada yürekli ve yetenekli dansçı Kathy Selden’la birlikte olmaya başlayan Don, yıldızlığını sesli filmlerde de sürdürmek için uğraşırken, genç sevgilisi Kathy de bu sektörde varoluş mücadelesi vermektedir. Don’un kalbini fethetmiş olmasının yanı sıra Lina’nın aksine sesinin güzel oluşu da Kathy’yi Lina için büyük bir tehdit kılar.

Filmdeki karakterlerin çoğu, anlatılan dönemde sektörün önde gelen isimlerinden esinlenilmiş, filmdeki şarkıların da pek çoğu sessiz filmlerin yerini sesli filmlere bıraktığı o dönemden seçilerek yapımcılar tarafından MGM’in tozlu raflarından indirilmiştir.

Film çekildiği dönemde bugünkü kadar rağbet görmez. Eleştirmenler filmin, başrolünde yine Gene Kelly’nin yer aldığı Paris’te bir Amerikalı’nın (An American Paris, 1951) gölgesinde kaldığına kanaat getirir. Öte yandan 1958’de yeniden vizyona girdiğinde film eleştirmeni Pauline Kael filmin “çekilmiş en iyi müzikal” olduğunu ilan edecektir.

Filmin berbat sesli, tek boyutlu kötü karakteri Lina’yı oynayan Jean Hagen’ın komedi performansının hak ettiği itibarı görmediğini not düşmek gerek. Gerçekte güzel bir sesi olan Hagen, Kathy’nin Lina’yı seslendirdiği sahnelerde aslında kendini seslendirmektedir.

 

Değerli misafirlerimiz, festivalin kapı açılış saati 20.30’dur.

Etkinlik süresince tüm katılımcıların biletlerini yanlarında bulundurması gerekmektedir. Etkinlik alanına giriş yapan katılımcıların alandan çıkış yapmaları halinde tekrar alana girmek için yeni bilet satın almaları gerekecektir.

Etkinlikte 18 yaş sınırı vardır.