KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Yaşamak Nazım Gibi

Yaşamak Nazım Gibi

Tiyatro

Tarih10 Kasım 2018

Saat 20:30

Mekan Barış Manço Kültür Merkezi

Tiyatro Salonu

Atölye Tiyatrosu

Yazan: Aynur Akkuş

Yöneten: Savaş Mutlu

Oynayanlar: Hazım Körmükcü, Tülin Boz.

Nazım Hikmet Ran’ın orkestra tadında çok sesli şiir dilini andıran, iki perdelik bir oyundur.

Büyük şairin ölüm anından hemen önce yaşama sevincini, memleket hasretini, ölüm tedirginliğini, idealizmini, sevdalarını, sanat anlayışını bilinçakışı şeklinde harmanlayan ritmik bir sunum barındırır.

Oyunda şairin monologları, zaman zaman hayatına giren kadınlarla girdiği küçük diyaloglarla zaman zaman da güçlü dizeleriyle renklenir. Bir yandan ustalığının zirvesine çıkmanın, “dünya şairi” olabilmenin, evrensel bir saygınlığa ulaşmanın ve âşık olduğu kadınla hayatı paylaşabilmenin mutluluğunu yaşarken, bir yandan da memleketine hasret kalmanın, öz yurdunda “yasaklı şair” olmanın, dünyadaki sömürgeci sistemin insanlara yaşattığı acıların hüznünü derinden yaşayan çok boyutlu bir Nazım portresi çizer.

Oyunda Nazım Hikmet’e, Vera’nın bünyesinde hayat bulan ve Nazım’a hayatının farklı dönemlerinde refakat eden eşleri ve sevgililerini de canlandıran bir kadın figürü eşlik eder.

En zor dönemlerinde bile umudunu hiç kaybetmeyen, geleceğe dair hayalleri ve planlarıyla yaşayan şairin 3 Haziran 1963 sabahı aramızdan ayrılışıyla son bulan biyografik bir dram.

Bilet Fiyatları: Tam 45 TL, Öğrenci ve İndirimli 30 TL

+15