KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Yeldeğirmeni'nden Kent Öyküleri - 2

Yeldeğirmeni'nden Kent Öyküleri - 2

Sergi

Tarih07 Mart 2019 - 03 Nisan 2019

Saat 17:00

Mekan Caddebostan Kültür Merkezi

Sanat Galerisi

Ahu Akgün, Bilal Hakan Karakaya, Dilara Bozdağ, Ebru Zarakolu, Gözde Can Köroğlu, Gül Yıldız, Günay Demir, Kaan Fıçıcı, Levent Aygül, Onur Kaçmaz, Şener Yılmaz Aslan, Tarık Ceddi, Yiğit Altıparmakoğulları, Zuhal Aktan

Yeldeğirmeni doku ve belleğiyle “yeni” kentin kıyısında saklanmayı sürdürebilen, burada üretmeyi seçen sanatçılar için hem kentin içinde hem de ondan saklanan önemli bir koza. Son yıllarda sayıları hızla artan kafeleri ve sanatçı atölyeleriyle Kadıköy’den Haydarpaşa’ya uzanan sahilin kara tarafında değişen sosyal karakteriyle uzunca bir süredir çekim alanı. Mutenalaşmanın aktörleriyle belleğindekileri dini ve sivil yapılarda sürdürmeye çalışırken pek çok sanatçının sosyal ve ekonomik sebeplerle atölyeleri için tercih ettiği varlığını korumaya devam ediyor.

"Yeldeğirmeni'nden Kent Öyküleri-2" grup sergisi, bu semti üretim alanı olarak seçmiş 14 sanatçının işlerinden oluşuyor. Yeldeğirmeni ortaklığında, sanatçıların işleri, bireysel hikâyelerden toplumsal meselelere uzanıyor. Mahalle, kent, atölye, beden, yüz, ev, toprak, beton, cam, demir, boya, çizgi ve renk… Bir kentin denize inen yokuşlarından türlü öyküyü, izleyiciye doğru salıyor.

Ücretsiz