KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Caddebostan Kültür Merkezi

Açılış Tarihi 2005

Çalışma Saatleri 11:00 - 20:30

Adres Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan/Kadıköy

Telefon 0216 467 25 68 - 0216 467 36 00

Etkinlik Takvimini Görüntüle

Bağdat Caddesi’ne çıkan Haldun Taner Sokağı’nda bulunan Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), ev sahipliği yaptığı sanat dünyasına damga vuran etkinliklerle Anadolu Yakası’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. 

Büyük salonunda 655, küçük salonunda 126 seyirci ağırlayabilen CKM, tiyatro oyunlarına, caz ve klasik konserlere, sinema gösterimlerine, ulusal ve uluslararası sanatçıların sergi ve panellerine ev sahipliği yapıyor.

Anadolu Yakası'ndaki kültür ve sanat faaliyetlerinin eksikliğini ortadan kaldırmak amacıyla, Kadıköy Belediyesi'nin 05 Aralık 2003 tarihinde yapımını başlattığı Caddebostan Kültür Merkezi, 11 Aralık 2005’te Fazıl Say, 14 Aralık 2005’te Sertap Erener ve 21 Aralık 2005’te Erol Evgin konserleriyle sanatseverlere kapılarını açtı.

19 bin metrekarelik  alana inşa edilen  Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), tiyatro, konferans, sinema ve sergi salonlarıyla aynı anda 3 bin kişiyi konuk edecek şekilde planlandı.

Kültür merkezimiz bünyesinde barındırdığı 8 sinema salonu, kitap evi, restoran, spor salonu, butik sanat kütüphanesi, sanat galerisi, 2 adet fuaye sergi alanı, 2 adet 125 kişilik ve 1 adet 656 kişilik çok amaçlı salonuyla tam bir kültür merkezi özelliği taşımaktadır.

Performans Sanatları Yönetmenliği'ni Yücel Canyaran'ın yaptığı salonlarımız, ülkemizde ve dünya çapında tanınmış Fazıl Say, İdil Biret, Gülsin Onay, Cihat Aşkın, Timur Selçuk, Fatih Erkoç, Melihat Gülses, Yaşar Özel, Hayri Pekşen, Erol Büyükburç, Kerem Görsev, Birsen Tezer, Jehan Barbur, Toros Can, Aniello Desidero, Farid Farjad, Zamphir, Raphael Wallfisch, Fatma Said, Anjelika Akbar, Emre Elivar, Gülru Ensari, Genco Erkal, Yıldız Kenter, Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen, Tilbe Saran, Selçuk Yöntem ve adını sayamadığımız birbirinden değerli birçok sanatçıya ev sahipliği yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.

Caddebostan Kültür Merkezi, Borusan Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Akbank Oda Orkestrası, Camerata Saygun Oda Orkestrası gibi  topluluklara sahnesini açmakta ve Uluslararası İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Akbank Caz Festivali, Uluslararası Klasik Gitar Festivali, Dans Camera İstanbul gibi izleyicileri tarafından özenle takip edilen festivallerle sanatseverleri buluşturmaktadır.

Görsel Sanatlar Yönetmenliği'ni Sedef Narçın'ın yaptığı Sanat Kütüphanesi, şimdiye dek Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Murathan Mungan, Can Yücel, Bekir Coşkun, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Ali Birand, Ayşenur Arslan, Uğur Dündar, Ahmet Hakan, Elif Şafak gibi ünlü yazar ve gazeteciler ile, Türkiye sinemasının çok özel isimlerinden Tuncel Kurtiz, Zülfü Livaneli, Türkan Şoray, Talat Bulut, Ali Özgentürk, Yavuz Turgul, Şener Şen, Uğur Yücel gibi birçok ünlü sanatçı ile söyleşi ve imza günü düzenlemiştir.

Sanat Galerisi bünyesinde ise, Ara Güler, Bedri Baykam ve daha birçok ünlü sanatçının kişisel sergileriyle birlikte, ‘Nazım Hikmet'in Yolculuk Fotoğrafları’, ‘çizgi-de@Gürbüz Doğan Ekşioğlu’, ‘Gazeteci Gözüyle Direniş, 21 Foto Muhabirinden Gezi Fotoğrafları’, ‘Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’, ‘Nazım 111 Yaşında’, ‘Bir Avuçtular Deniz Oldular; 68 Kuşağı’ gibi temalı sergiler düzenlenmekte,  Yılmaz Güney'in ‘Umut’, Yaşar Kemal'in romanından sinemaya aktarılan ‘Yılanı Öldürseler’, Yavuz Turgul'un ‘Muhsin Bey’i gibi unutulmaz filmlerin gösterimleri yapılmaktadır.

Caddebostan Kültür Merkezi’nde, açıldığı günden bu yana toplamda 1318 yetişkin tiyatrosu, 816 çocuk tiyatrosu, 941 konser, 56 bale, 119 gösteri, 2136 söyleşi ve konferans, 353 film gösterimi, 162 stk etkinliği, 20 yarışma, 62 çocuk müzikali, 11 çocuk atölyesi, 31 anma toplantısı, 70 okuma günleri, 565 kişisel ve karma sergi sergilenmiştir.

Merkezimizde, her yılın Ekim-Haziran ayları arasına yayılan sezonda yapılan etkinlikler yaklaşık 170.000 sanatseverle buluşmaktadır.

CKM, sezonda ortalama 1 milyon ziyaretçisi ile Türkiye'nin en önemli kültür merkezleri arasında yer almaktadır.

10 yıla yaklaşan tecrübesi ile etkinlik sahiplerinin ve halkın göz bebeği haline gelen kültür merkezimiz, bundan sonra da kültür-sanata renk katmaya devam edecektir.

Kroki

Galeri