KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi

Açılış Tarihi 1965

Adres Bağdat Caddesi, Ömerpaşa Sokak, Muhtar Özkaya Sitesi, No: 4/B Caddebostan/Kadıköy

Telefon 0216 386 98 51

Etkinlik Takvimini Görüntüle

Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi 1965 yılında Kültür Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. Kütüphane, Ziraat Bankası müfettişi, kitaba ve okumaya değer veren Muhtar Özkaya adlı hayırsever vatandaşın vakfıdır. 2006 yılında Kültür Bakanlığı'ndan Kadıköy Belediyesi'ne geçmiştir. 

Belediye bünyesine geçtikten sonra fiziki olarak yenilenen kütüphanemizde kitaplar Dewey Onlu Sınıflama Sistemi'ne göre açık raf olarak yerleştirilmiştir. 

Online Kütüphanemize http://kutuphane.kadikoy.bel.tr/index.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Kütüphanemiz, pazartesi, resmi tatil ve bayram günleri hariç 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Kütüphane binası 300 m2 alana sahip ve iki katlıdır. Alt katta yönetim bölümü, üst katta ise 50 kişinin aynı anda çalışma yapabileceği okuma salonu bulunmaktadır. 

Kütüphanemiz 21.104 adet kitap ve 200 adet kitap dışı materyale sahiptir. Koleksiyonumuzda edebiyat, tarih, coğrafya, toplum bilimleri, danışma kaynakları, çocuk kitapları ve sanat kitapları vardır. Ayrıca Muhtar Özkaya'nın kütüphaneye bağışı olan 262 adet dili Osmanlıca nadir eser bulunmaktadır. 

Kütüphaneye hergün gazete ve her ay süreli yayın alınmaktadır.

Okuyucu kendisine ayrılmış bilgisayarlarda interneti araştırma amaçlı kullanabilir.Wireless bağlantısının olması sebebiyle okurlarımız kendi bilgisayarlarıyla da gelip çalışma yapabilirler.

Kütüphanede okumaya vakti olmayan okurlarımızı ise diledikleri takdirde kütüphanemize üye yapmaktayız. Üye olmak için Kadıköy'de ikamet edenlerden kimlik ve 1 adet fotoğraf, Kadıköy dışında ikamet edenlerden ise kimlik, ikametgah ve 1 adet fotoğraf istemekteyiz. 

Kütüphanemiz 15 günlüğüne 3 adet kitap ödünç vermektedir.

Okuyucularımız, aradığı kaynağı kütüphaneye gelmeden de sorgulayabilir. Yararlanmak istediği kitabı e-mail ya da telefonla ayırtabilir. Araştırma yapmak istediği konuyu kütüphane bilgisayarlarını da kullanarak yapabilir. Kütüphane personelimiz okuyucularımıza her konuda yardımcı olmaktadır.

Kütüphane binası Bağdat Caddesi gibi ulaşımı kolay bir yerde olup, ferah, şirin ve temizdir. Kütüphanemizde ayrıca çeşitli yazarlarla söyleşi ve imza günleri, önemli gün ve haftalarla ilgili de etkinliklerimiz olmaktadır.

Kitabı ve okumayı seven, kitaba değer veren büyük küçük herkesi kütüphanemize bekliyoruz.

 

e-mail: muhtar.ozkaya@kadikoy.bel.tr 

 

Kitabınızı  Eve Getiriyoruz 

Eve bağımlı vatandaşlarımızın koleksiyonumuzda bulunan kitaplardan yararlanmalarını sağlamak amacıyla, Kadıköy Belediyesi Muhtar Özkaya Halk Kütüphanesi tarafından evlere ödünç kitap verme hizmeti götürülmektedir. 

Ödünç kitap almak isteyen eve bağımlı okuyucularımız, Kadıköy Belediyesi Web Sayfası Online Kütüphane’den istediği kitabı seçtikten sonra, kütüphane mail adresi ‘’muhtar.ozkaya@kadikoy.bel.tr’’den veya 0216 386 98 51 veya 0216 368 54 82 numaralı telefonlardan bizimle iletişim kurabilirler. İstenilen kitap, görevliler tarafından okuyucuya evinde teslim edilecektir. Kitabı iade etmek istediğinde de yine kütüphaneye haber verilecek ve kitap teslim alınacaktır.

Galeri