KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Kurşun Yıllar

Kurşun Yıllar

Sinema

BİLET AL

Tarih25 Mart 2023

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Kurşun Yıllar (Die bleierne Zeit)

Yönetmen: Margarethe von Trotta

Senaryo: Margarethe von Trotta

Oyuncular: Jutta Lampe, Barbara Sukowa, Rüdiger Vogler, Julia Biedermann, Ina Robinski, Doris Schade

Batı Almanya​ / 1981 / Renkli, Siyah Beyaz

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 106 dk.

Marianne ve Juliane II. Dünya Savaşı sonrası yıllarda büyüyen iki kızkardeştir. Çocukluk ve ergenlikleri despot bir babanın etkisi altında, dindar bir ailede geçer. Okul yıllarında abla Juliane asi, Marianne usludur. Yetişkin birer kadın olduklarında, 1968 sonrası Batı Almanya'da ise rolleri değişir. Juliane feminist bir gazetecidir ve değişimin sistem içinde yapılmasının gerekliliğine inanır. Marianne ise giderek radikalleşir ve terörist bir gruba katılır. Politik görüş ayrılıkları nedeniyle uzak düşen iki kardeş, Marianne yakalanıp hapse atılınca tekrar yakınlaşır. Juliane kız kardeşinin dış dünyayla tek bağı, tek umududur.

Margarethe von Trotta'nın filmi, RAF'ın (Kızıl Ordu Fraksiyonu) kurucu üyelerinden Gudrun Enslinn ve kardeşi Christiane'nin hikâyesinden esinlenir. İki kızkardeşin hikâyesi savaş sonrası Batı Almanya'nın içinden geçtiği süreçleri; Holokost'la yüzleşmeyi, toplumsal değişim ihtiyacını, öğrenci hareketini, kuşak çatışmasını ve 70'li yıllar boyunca terörist eylemlerin etkisiyle toplum içinde yaşanan radikal bölünmeyi anlatmak için bir araca dönüşür. Çarpıcı imgeler, güçlü oyuncu performansları ve çok katmanlı senaryosunun etkisiyle kilometre taşı bir politik sinema örneğidir Kurşun Yıllar.

1981 yılında Venedik'te yarışan Kurşun Yıllar, festivalden Altın Aslan dâhil 6 ödülle döner. Margarethe von Trotta'yı Genç Alman Sineması'nın en tanınan isimlerinden birine dönüştüren film, yönetmen ve favori oyuncusu Barbara Sukowa'nın da ilk işbirliğidir.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.