KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

La belle équipe

La belle équipe

Sinema

BİLET AL

Tarih08 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

La belle équipe

Yönetmen: Julien Duvivier

Senaryo: Julien Duvivier, Charles Spaak

Oyuncular: Jean Gabin, Charles Vanel, Raymond Aimos, Charles Dorat, Raphaël Médina Viviane Romance, Micheline Cheirel

Fransa / 1936 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 100 dk.

Beş işsiz arkadaş ortak girdikleri piyangodan 100 bin Frank kazanır, fakat paylarına düşeni almak yerine Paris’in sayfiyesinde Marne Nehri kıyısında kendileri gibi işçi sınıfından insanların tatil günlerinde yiyip içip dans edebilecekleri bir guinguette işletmeye karar verirler. Kazandıkları parayı ortak bir havuzda birleştiren Jeannot, Jacques, Tintin, Charlot ve Mario nehir kıyısında yıkık bir çamaşırhane binasını satın alıp kendi emekleriyle yenilemeye koyulur. Bu güçlü dayanışma, Mario’nun sınır dışı edilme tehdidi ve Charlot’nun ayrıldığı eşi Gina’nın hırsı gibi engellerle sınanacaktır.

Eylül 1936’da vizyona giren filmin, faşizm tehdidine karşı sosyalist ve komünist partilerin birleşerek kurduğu Halk Cephesi’yle güçlü bir ilişkisi bulunuyor. 1936 yazı Fransa çapında büyük işçi eylemlerine de sahne olmuş; sonucunda grev hakkı, 40 saat mesai, iki haftalık ücretli izin gibi kazanımlar elde edilmiştir. İşçi sınıfının ilk defa bu sayede erişebildiği boş zamana yönelik hayalleri filmdeki guignette’te vücut bulur. Öte yandan, filmin başlarında iki işsiz arkadaşın önünde durduğu dev billboard onları alay edercesine lüks bir kış tatiline davet etmektedir. Siyasi mülteci Mario karakteri ise başlı başına, Halk Cephesi’nin İspanya İç Savaşı’nda mücadele eden yoldaşlarına destek vermekten kaçınmasına eleştiri niteliğindedir. Kısaca film, kısa ömürlü Halk Cephesi’nin doğurduğu umutlar ve peşi sıra gelen hayal kırıklığının beyazperdedeki yansımasıdır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.