KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Evden Haberler

Evden Haberler

Sinema

BİLET AL

Tarih08 Mart 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Evden Haberler (News from Home)

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Chantal Akerman

Oyuncu: Chantal Akerman

Belçika, Fransa / 1976 / Renkli

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 90 dk.

Film, New York’un 16 mm ile çizilmiş gündelik hayat manzaraları üzerine Chantal Akerman’ın şehre ilk yerleştiği 1971-1973 yıllarında annesinden aldığı mektupları seslendirmesinden oluşuyor. Kendini arama sürecinde başka bir kıtaya taşınmış olan kızına kaygılı fakat her halükârda destekleyici mektuplar yazan, kimi zaman para göndermeye çalışan, kimi zaman kızının üstüne giyecek bir şeyi olup olmadığını merak eden Nelly’nin evden haber veren ve haber almaya çalışan mektupları, anonimliğin başkentinin kamusal alanlarının uğultusu içinde kimi zaman boğulup kaybolsa da kaldığı yerden duyulmaya hep devam ediyor.

Seyirci olarak, New York’un simge yapılarını veya oluşturdukları meşhur silueti görmüyor, bu herkesin herkes olabildiği görkemli dünya kentinde herkesin biri olduğu göz hizasında geziniyor, dikkatle seçilmiş çerçevelerde hiç telaş etmeden durup bu “zaman kapsülü”nün içine giriyoruz.

Holokost’tan sağ kurtulan Polonya Yahudisi bir aileden gelen Chantal Akerman “Hiçbir yerle ilişkim yok, toprak mefhumum yok. Tam tersi. Bastığım toprağa bağlı olmadığımı hissediyorum” der. Belki de New York’a bağlılık değilse de onunla kurduğu bağın sebebi budur. İmzası niteliğindeki uzun planları burada çektiği kısalarda şekillenen yönetmenin adı çok geçmeden Jeanne Dielman ile bütün dünyada duyulacaktır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.