KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

KÜLTÜR MERKEZLERİ

Sinematek/Sinema Evi

Açılış Tarihi 2021

Çalışma Saatleri 10:00 - 22:00

Adres Osmanağa Mahallesi Hasırcıbaşı Caddesi Hasırcı Sokak No:16 Kadıköy / İstanbul

Telefon +90 216 771 72 79

Etkinlik Takvimini Görüntüle

“Sinema bir şenliktir!”…

Kültür tarihimizin köşe taşlarından biri olan ve hep özlemle hatırlanan Sinematek Derneği’nin kurucu ve yöneticisi Onat Kutlar böyle diyordu. Derneğin kapatılmasından neredeyse yarım asır sonra sinematek fikrini çağa uygun şekilde hayata geçirmek için yola çıkan Kadıköy Belediyesi, şimdi tüm sinemaseverleri yeniden bu şenlikte buluşmaya, Sinematek/Sinema Evi’ne davet ediyor.

Türkiye’de ve Fransa’da sinematek çalışmaları içinde görev almış Jak Şalom öncülüğünde, Kadıköy Belediyesi’nin çabaları ile kurulan Sinematek/Sinema Evi, Sinematek Derneği’nin ülkemizin kültür hayatında oynadığı paha biçilmez rolü çağa uygun bir biçimde yeniden canlandırmayı, sinemayı sanat olarak değerlendiren izleyici için bir kültür merkezi işlevi görmeyi, sinema tartışmayı ve sinema üzerine söz üretmeyi amaçlayan faaliyetlerini, mimari projesiyle iki ödül kazanan Kadıköy’deki tarihî binasında sürdürecek.

Dijital teknolojinin yükselişi ve ana akım sinemanın tekelci duruşu nedeniyle neredeyse yok olmakta olan beyazperdede film izleme deneyimini yaşatmayı amaçlayan Sinematek/Sinema Evi, 160 kişilik tam donanımlı Onat Kutlar Sinema Salonu’nda sinema sanatının seçkin örneklerini, sunumlar ve söyleşiler eşliğinde seyirciyle buluşturur.

Film programında sinema tarihine geçmiş büyük klasiklerin yanı sıra yeni sinemacılara, keşif değeri taşıyan filmlere, ticari salonlarda izleme imkânı bulunmayan canlandırma, belgesel ve kısa film alanındaki eserlere yer verir.

Mükemmel bir seyir deneyimi sunmak üzere tasarlanan sinema salonunun yanı sıra düzenli programların yer alacağı sergi ve etkinlik salonları, sinema kütüphanesi ve kişisel film izleme köşeleri sinemaya ilgi duyan ve sinema alanında çalışan herkese açıktır.

Günümüz arşivcilik tekniklerine uygun yapılandırılan, randevuyla hizmet verecek Sinematek/Sinema Evi Arşivi, sinemaya ilişkin belge, fotoğraf, afiş ve benzeri film dışı materyalleri koruma altına almak ve erişime açmak üzere faaliyetlerine başlamıştır.

Sinematek/Sinema Evi, sinema sanatının gelişimini yakından takip etme olanağı sunan ve sinemaya dair güncel konuların demokratik ve bağımsız bir zeminde tartışılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen söyleşi, atölye, eğitim ve seminer çalışmaları yapar, yayınlar çıkarır.

Sinematek/Sinema Evi ayrıca, sinemacılar, sinema profesyonelleri, sinema yazarları ve sinema üzerine çalışan akademisyenlerin araştırma, tartışma ve üretme süreçlerinde bir araya geldikleri bir buluşma noktası olmayı hedeflemektedir.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10:00- 22:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

Sinematek/Sinema Evi gişe tel.: +90 216 771 72 98

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

İşbirlikler kapsamında ortak gerçekleştirilen etkinliklerin farklı kanallardan satışa sunulan bilet ücretlerinden Kadıköy Belediyesi sorumlu değildir.

Etkinliklerden öğrenciler, öğretmenler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Gaziler ile şehit ve gazi dul ve yetimleri, engelli, 65 yaş üzeri muhtaç, güçsüz ve kimsesiz (2022 sayılı kanun kapsamındaki) vatandaşlar için gösterimlerimiz kontenjan dahilinde ücretsizdir.

Pandemi döneminde İçişleri Bakanlığı’nın 06 Eylül 2021 itibariyle yayınladığı genelgeye istinaden etkinlik girişlerinde fotoğraflı kimlik kartı, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu sorgulaması ve en az iki doz aşı olunduğuna dair belge kontrolü yapılacaktır.

Hayat Eve Sığar uygulamasından "Hes Kodunu Sorgula" menüsünden HES Kodunuzu sorguladığınızda "Kişinin aşı / Bağışıklık / Test verileri İçişleri Bakanlığı genelgesine UYGUNDUR." yanıtı çıkmıyorsa azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldıktan sonra alana girişi yapılacaktır.
Pandemi nedeni ile gösterimler süresince maske takılması gerekmektedir.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

Sinematek/Sinema Evi programda değişiklik yapma hakkına sahiptir, program değişikliğiyle ilgili duyurular Sinematek/Sinema Evi sosyal medya hesaplarından yapılır.

Arşiv ve Kütüphane Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00. 

Kütüphane, okuma alanı randevuyla hizmet vermektedir. Kadıköy Belediyesi Kütüphane Randevu Sistemi: https://kutuphanerandevu.kadikoy.bel.tr/

Arşiv randevuyla hizmet vermektedir. Ayrıntılı bilgi ve randevu için Sinematek/Sinema Evi ile iletişime geçebilirsiniz.

7163 sayılı Kanun'un 7. maddesi gereğince sınıflandırılmamış filmler 18+ kabul  edildiğinden film gösterimlerine, programda aksi belirtilmedikçe 18 yaş altı sinemaseverlerimiz katılamaz.

İletişim:

[email protected]

+90 216 771 72 79

Gişe: +90 216 771 72 98

Osmanağa Mahallesi, Hasırcıbaşı Caddesi
Hasırcı Sokak No:16, Kadıköy / İstanbul

 

http://sinematek.kadikoy.bel.tr/