KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

HABERLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

HABERLER

“Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeseli Süreyya Operası’nda gösteriliyor

“Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeseli Süreyya Operası’nda gösteriliyor

20. yüzyılın en önemli opera sanatçılarından Leyla Gencer’in hayatını ve sanatını konu alan ilk belgesel olma özelliğini taşıyan "Leyla Gencer: La Diva Turca", 1 Aralık 2019 Pazar günü saat 18.00’de, Süreyya Operası’nda İstanbulluların huzuruna çıkıyor.

Yapımcılığını, Leyla Gencer Arşivi’ni de bünyesinde bulunduran İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), yönetmenliğini Selçuk Metin’in üstlendiği belgeselin metni ve senaryosunda gazeteci-yazar Zeynep Oral’ın imzası bulunuyor. Halit Ergenç’in sesiyle güçlenen yapımın çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.

Filmin gösteriminden önce Leyla Gencer’in anısına bir mini konser de müzikseverleri bekliyor. Konserde üç soprano; Özgecan Gençer, Hale Soner ve Ayten Telek’in sesine, piyanoda Fügen Yiğitgil eşlik edecek.

Belgesel gösteriminden sonra ise Zeynep Oral ve Selçuk Metin soruları yanıtlayacak.

İKSV, Leyla Gencer’i, vefatının onuncu yılında 9. Leyla Gencer Şan Yarışması ve Primadonna ve Yalnızlık başlıklı sergiyle anmıştı. Leyla Gencer: La Diva Turca belgeselinin ilk gösterimi de yine bu kapsamda gerçekleşmişti.

Yönetmen: Selçuk Metin

Metin ve Senaryo: Zeynep Oral

Görüntü Yönetmeni: Gökhan Turnalı

Kurgu: Selçuk Metin

Anlatım: Halit Ergenç

Yapım: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)

Dünya Hakları: İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) / Türkiye / 2019 / DCP / Renkli / 85’ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Leyla Gencer Hakkında

20. yüzyıl opera dünyasına damgasını vuran Leyla Gencer İstanbul’da doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda başladığı şan eğitimine İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi ve Apollo Granforte ile devam etti. 1950’de Ankara Devlet Operası sahnesinde Mascagni’nin Cavalleria Rusticana’sında Santuzza rolünü yorumladıktan sonra kısa bir süre içerisinde yurtiçinde tanınan bir opera sanatçısı oldu; birçok önemli devlet etkinliğine soprano olarak davet edildi. Gencer'in İtalya sahnelerine adım atması Napoli'deki San Carlo Tiyatrosu'nda yine Santuzza rolüyle oldu.

1957-1980 yılları arasında, operanın mabedi sayılan La Scala Tiyatrosu’nun primadonnası olan Leyla Gencer, Vittorio Gui, Tullio Serafin, Gianandrea Gavazzeni ve Riccardo Muti gibi seçkin İtalyan şeflerle çalıştı. Donizetti’nin unutulmuş operalarını yeniden gün yüzüne çıkarıp başarılı bir şekilde yorumlayarak “Donizetti Rönesansı”nın gelişmesine büyük katkıda bulundu. Geniş repertuvarı, lirik sopranodan dramatik koloratüre uzanan bir yelpazede 72 rolü kapsayan Leyla Gencer, 1985’te opera sahnelerine veda etti. 1992 yılına dek konser ve resitallerine devam eden soprano, daha sonra kendini genç sanatçıların yetişmesine adadı. Gencer, 2008 yılındaki vefatına kadar La Scala Tiyatrosu’nda opera sanatçıları için kurulan akademinin sanat yönetmenliğini sürdürdü ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın mütevelliler kurulu başkanlığını üstlendi. Leyla Gencer, 10 Mayıs 2008 tarihinde Milano’daki evinde vefat etti.