KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

8 Buçuk

8 Buçuk

Sinema

BİLET AL

Tarih22 Şubat 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

8 Buçuk (8½)

Yönetmen: Federico Fellini

Senaryo: Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli, Brunello Rondi

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Anouk Aimée

İtalya, Fransa / 1963 / Siyah Beyaz

Dil: İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 138 dk.

Film yapma sürecini ele alan en olağanüstü filmlerden biridir 8 Buçuk. Yeni filmi üzerinde çalışan bir yönetmenin hikâyesi üzerine kurduğu başyapıtında Fellini zaten son derece kişisel olan yaklaşımını bir adım daha ileri taşıyarak geriye dönüşler, rüya sekansları ve gerçeklik anları arasında coşkuyla gidip gelen bilinç akışı tarzında yepyeni bir dil ortaya koyar. Sonuç, bir sanatçının sanatsal bunalımlarını ele alan epik bir sinema şaheseridir.

Kariyeri boyunca birçok kez Fellini’yle çalışacak olan Marcello Mastroianni, Tatlı Hayat’tan (La dolce vita, 1960) sonraki ikinci ortak çalışmaları olan 8 Buçuk’ta Fellini’nin alter egosunu, yani yönetmen Guido Anselmi’yi canlandırır. Kolayca altından kalkabileceğine inandığı yeni filminin çekimleri sırasında prodüksiyondan özel hayatına türlü sorunla boğuşmak zorunda kalan ve büyük bir yaratım bunalımına giren Guido Anselmi, biraz uzaklaşıp kafasını toplamak için bir kaplıca oteline yerleşir. Burada yalnızca sinema sektörüyle ve sanatla ilişkisini gözden geçirmekle kalmaz, özel hayatı, kadınlarla ilişkileri, bastırılmış duyguları ve nihayet hayatın anlamı üzerine derin düşüncelere dalar.

Fellini yıllar sonra bu filmin kendisi için bir terapi seansı gibi olduğunu söyler ve şöyle devam eder: “Çünkü Guido benim kuşağımdan duyarlı, zeki, tipik bir antikahramanın portresiydi; tüm zaafları ve kaybolmuşluğuyla o zamanın 40’lı yaşlar kuşağından biri, bugün artık işe yaramayan türden biri çünkü bugün ne istediğini tam olarak bilen insanlara ihtiyacımız var.”

İsmini yönetmenin o güne dek çektiği filmlerin sayısından alan film için düşünülen ilk isimlerden biri de “Güzel Karmaşa” anlamına geliyor. Zihinde yer eden ışıltılı bir rüyayı ve büyüleyici bir sirk gösterisini andıran bu güzel film restore edilmiş kopyasıyla Sinematek’te.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.