KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Alcina (Türkiye prömiyeri)

Alcina (Türkiye prömiyeri)

Opera

BİLET AL

Tarih26 Mayıs 2023

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Opera İstanbul

Eser: G. F. Handel

Opera İstanbul Orkestrası

Orkestra Şefi: Murat Cem Orhan / Batuğhan Uzgören

Genel Sanat Yönetmeni ve Sahne Tasarımı: Tülay Uyar Hatip

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Aslı Varlıer Pelit

Işık Tasarımı: Ayşe Ayter

Koro Şefi: Fevzi Çankaya

 

Alcina: Tülay Uyar Hatip

Ruggiero: Kaan Buldular

Bradamante: Esen Demirci

Oronte: Onur Turan

Melisso: Ozan Kutlar

Morgana: Duha Alkan

Oberto: Can Özgören

Alcina operasının konusu  Ludoivo Ariosto’nun "Orlando Furiosa" adlı epik şiirinden gelmektedir. Rugerrio adlı şövalye  Bradamante ile nişanlanmıştır. Brademente nişanlısı gibi cesur bir kahramandır. Rugerrio ve Bradamente birlikte oldukları zaman iyi niyetli bir büyücü olan Zoroastro tarafından birbirlerinden ayrılıp yeni yeni kahramanlık maceralarına atılmaktadırlar.

Bradamente bu eserin hemen başından önce sözlüsünü bir büyülü şatodan kurtarmıştır. Fakat bu şatoda birlikte bir hayata başlamaktayken Bradamente'nin sihirli uçan atı hippogrif Ruggierro'dan çok hoşlanmış ve o sırtında bilinmeyen bölgelere doğru uçuşa başlamıştır. Uçan At ve Ruggiero uçsuz bucaksız bir okyanusu geçerek okyanus ortasında bulunan bir adaya inmişlerdir. Uçan at aç olduğu için hemen oradaki mersin çalısının yapraklarını yemeye başlamıştır. Birden onları şaşırtacak olarak mersin çalısı konuşmaya başlar. Çalı onlara kendisinin gerçekte bir çalı değil Sir Astolfo adlı bir şövalye olduğunu ve adanın Alcina ve Morgana adlı büyücü iki kızkardeşe ait olduğunu bildirir.

Çok güzel bir kadın olan Alcina bu adaya ayak basan her şövalyeyi kandırıp, onunla bir aşk yaşamaktadır; ama gayet çabuk canı sıkıldığı için kısa bir müddet sonra daha önce kendine sevgili seçtiğinden bıkıp onu, bitki, taş, hayvan gibi hayalinden ne geçmekte ise o türlü yaratığa çevirmektedir. Ascolfo'nun şiddetli ihtarlarına rağmen Ruggiero onun laflarına hiç aldırmadan bu iki büyücüyü bulmak üzere tekrar yürüyüşe başlar.

Opera Alcina’nın Ruggiero’ya büyü yaparak etkisine alması, Bradamante’nin okyanusu aşarak bu adaya gelmesi ve nişanlısını bulma çabalarını ve sonunda ona kavuşmasını seyirciye aktarır.

 

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.