KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Allonsanfàn

Allonsanfàn

Sinema

BİLET AL

Tarih06 Mart 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Allonsanfàn

Yönetmen: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

Senaryo: Paolo Taviani, Vittorio Taviani

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Lea Massari

İtalya / 1974 / Renkli

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 115 dk.

1816’da Napolyon düşmüş, Restorasyon dönemi başlamıştır. Hayatını devrime adamış İtalyan aristokrat Fulvio (Marcello Mastroianni), cezaevinde hasta ve hayal kırıklığı içindedir. İçerideyken konuşturamadıkları Fulvio’yu izleyerek diğer örgüt üyelerine ulaşmaya karar veren cezaevi yetkilileri örgüt liderine ihanet ettiği söylentisini yayarak onu serbest bırakırlar. Cezaevinden çıktıktan sonra kimliğini gizleyerek yıllardır uğramadığı aile evine dönen Fulvio, ailesi ve yoldaşlarıyla ilişkilerini, devrimci ideallerini ve kişisel arzularını yeniden değerlendireceği bir yol ayrımındadır.

Babam ve Ustam (Padre Padrone, 1967) ve San Lorenzo Gecesi (La notte di San Lorenzo, 1982) gibi başyapıtlara imza atan Taviani Kardeşler, Paolo ve Vittorio Taviani, 2001’de İstanbul Film Festivali’nde de Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırılmıştı. 1974 yapımı filmleri Allonsanfàn’ı Mayıs 1968 olaylarından sonra yaşadıkları hayal kırıklığının etkisinde, Lucia di Lammermoor’un Gaetano Donizetti’si ve Giuseppe Verdi’nin Macbeth’i gibi on dokuzuncu yüzyıl İtalyan operalarını dinleyerek kaleme aldıkları söylenir. Döneme ilişkin pek çok ayrıntı içeren incelikli ve görkemli görüntü çalışması, Ennio Morricone imzalı müzikleri ve bir antikahraman olduğu için kendine pek yakıştırdığını kabul ettiği Fluvio rolünde en iyi performanslarından birini sergileyen Marcello Mastroianni ile dikkat çeken bu tarihî dram, keskin ironisi ve büyülü gerçekçi öğeler taşıyan anlatımıyla Taviani Kardeşler sinemasının en iyi örneklerinden biri.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.