KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Anna’nın Buluşmaları

Anna’nın Buluşmaları

Sinema

BİLET AL

Tarih21 Şubat 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Anna’nın Buluşmaları (Les rendez-vous d’Anna)

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Chantal Akerman

Oyuncular: Aurore Clément, Helmut Griem, Magali Noël, Hanns Zischler, Lea Massari, Jean-Pierre Cassel

Belçika, Fransa, Batı Almanya / 1978 / Renkli

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 127 dk.

Anna, son çektiği filmin gösterimlerine katılmak için sürekli yolda olan, ailesi Holokost’un izlerini taşıyan, 28 yaşında, Belçikalı bir yönetmendir. Tıpkı Chantal Akerman gibi. Essen, Cologne ve Brüksel boyunca her durakta, kimi zaman da yolda, kimi zaman bir tanıdık, kimi zaman bir yabancı ona kendi hikâyesini anlatır. Herkese uzak ve kayıtsız görünen Anna çoğu zaman sadece dinler. Yolunun kesiştiği insanlar da kendi gibi, o veya bu şekilde yerinden edilmiş gibidir. Nitekim Akerman seyirciyi içine çektiği yol boyunca yersiz-yurtsuzluğu, yalnızlığı, anne kız ilişkilerini ve cinsel kimlikleri düşündürür.

Filmin adında geçen Anna’ya hayat veren Aurore Clément’ın yüzünün yakın planlarındaki duygu yoğunluğu, saydam teniyle tezat giysilerinin sıcak renkleri, neredeyse kişilik sahibi topuk sesleri; kurduğu ve kurmadığı yakınlıklar seyirciyi uzun süre terk etmez.

Bir tür otoportre olan Anna, birbiri peşi sıra tren vagonları, istasyonları ve sade, basit otel odaları gibi eşik mekânlardan, yakın tarihinin izleri kolay silinmeyen Avrupa’nın içinden geçerek Paris’teki evine varsa da “Anna, neredesin?” sorusu seyirciyle kalır.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.