KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Aşk Buluşmaları

Aşk Buluşmaları

Sinema

BİLET AL

Tarih29 Haziran 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Aşk Buluşmaları (Comizi d’amore)

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Oyuncular: Lello Bersani, Alberto Moravia, Cesare Musatti

İtalya / 1964 / Siyah Beyaz

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 92 dk.

Pasolini sinemasının en belirgin özelliklerinden biri olan cinsel tabuları yıkma eylemi, tarihî bir anket niteliğindeki bu renkli ve eğlenceli cinéma vérité örneğinin en temel motivasyonu. Aşk Buluşmaları, uzun yıllar baskı altında yaşamış, cinsel özgürlüğün ilk emareleriyle yeni yeni karşılaşan muhafazakâr bir toplumun cinselliğe bakışını irdeliyor. Belgeselin muhabirliğini de üstlenen Pasolini, doğaçlama ve cesur röportajlarıyla karşısındakileri terletirken dönemin ünlü yazarlarından Alberto Moravia ve tanınmış psikolog Cesare Musatti’nin de katkılarıyla film, zihin açıcı bir deneyime dönüşüyor.

Pasoli’nin bir grup çocuğa yönelttiği, “Sizce bebekler nasıl dünyaya geliyor?” sorusuyla açılışını yapan Aşk Buluşmaları, 1960’lar İtalya’sını bir uçtan diğer uca geziniyor; mikrofonunu kimi zaman tarlada çalışan bir çiftçiye ya da fabrika işçisine, kimi zaman da bir şehrin kalabalık caddelerinde karşılaştığı üniversite öğrencilerine veya burjuvaya doğrultuyor.

Cinsiyet eşitliği, bekâret, eşcinsellik, seks işçiliği gibi günümüz toplumları için bile tabu kabul edilebilecek birçok başlığı politik, ekonomik ve toplumsal yanlarıyla tartışmaya açan belgeselin, İtalya’da henüz boşanmanın bile yasal olmadığı bir dönemde çekildiğini not düşelim.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.