KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Ayna

Ayna

Sinema

BİLET AL

Tarih09 Aralık 2023

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Ayna

Yönetmen: Erden Kıral

Senaryo:  Osman Şahin (öykü), Erden Kıral

Oyuncular: Nur Sürer, Suavi Eren, Hikmet Çelik, Nikos Skiadas, Vasilis Tsaglos

Batı Almanya, Birleşik Krallık / 1984 / Renkli

Dil: Türkçe

Süre: 88 dk.

Osman Şahin’in Beyaz Öküz isimli öyküsünden uyarlanan psikolojik gerilim Ayna, namus gerekçesiyle işlenen bir cinayete odaklanır. Zelihan ile Necmettin, Anadolu’nun ücra bir köyünde ağa için çalışarak tek göz evlerinde yoksul bir yaşam sürmektedir. Ağanın kardeşi Küçük Ağa, Zelihan’a göz koyar ve genç kadının aklını çelmek için türlü yollara başvurur. Durumu anlayan Necmettin, Küçük Ağa’yı öldürür ve cesedini evin içine gömer. Ardından, Giovanni Scognomillo’nun bir “ölüm meditasyonu” diye nitelendirdiği gerilim dolu, sanrılı günler başlar.

Yunanistan’da çekilen film 1984 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan adaylığının yanı sıra 1985 İstanbul Film Festivali’nden Özel Jüri Ödülü kazanmıştır.

Erden Kıral, kendi filmini şu sözlerle anlatıyor:

“Ayna’da gerek bizde şimdiye dek yapılanlardan gerek kendi yapmış olduklarımdan farklı olarak yeni bir yapı/üslup araştırmasına gittim. Ölenin geri gelmesi, Zelihan’ın Küçük Ağa ile konuşması, ölüm sonrası yaşanan bir aşk ne bizim ne de sözgelimi Latin Amerika yazınının çok yabancısı değil. Ama belki de Batılının en çok ilgisini çeken bu oldu. Biz, sanıyorum ki artık yeni resimler bulmak zorundayız. Güzel resim değil, gerçek resmi bulmak zorundayız. Ama yalınkat, düz, tek boyutlu bir gerçeklik değil. Ayna’da diğer yandan Hakkâri’den çok değişik bir şey yapmaya çalıştım.”

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.