KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Aziz Matyas’a Göre İncil

Aziz Matyas’a Göre İncil

Sinema

BİLET AL

Tarih24 Haziran 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Aziz Matyas’a Göre İncil (Il vangelo secondo Matteo)

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Senaryo: Pier Paolo Pasolini

Oyuncular: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini

İtalya, Fransa / 1964 / Siyah Beyaz

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 137 dk.

Venedik Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülen bu tartışmalı yapıt, insanlık tarihinin en ünlü anlatılarından birini yeni gerçekçi tarzda ve Pasolini sanatıyla özdeşleşmiş şiirsel bir üslupla perdeye taşıyor.

İsa'nın doğumundan yeniden dirilişine uzanan süreçte yaşananları, birebir Matta İncili'nde anlatıldığı şekliyle resmeden film, çekildiği dönemde İsa figürünü tasvir ederken kullandığı objektif, gerçekçi ve yalın bakış açısıyla hem övgü toplar, hem de tepki çeker.

Aziz Matyas’a Göre İncil, İtalyan Yeni Gerçekçiliği filmlerinde karşılaştığımız gibi, tamamı amatör isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve İtalya kırsalında yarattığı etkileyici atmosferiyle de beğeni kazanmıştır.

Görüntünün, metnin şiirsel derinliğine ulaşamayacağını savunan Pasolini, filmin senaryosundaki tüm diyalogları Matta İncili’nde yazılı olduğu haliyle, değiştirmeden kullanır. Roma İmparatorluğu döneminde geçen öykü, yarattığı mucizelerle ismi kulaktan kulağa yayılan bir efsaneye dönüşen ve Tanrı'nın oğlu olduğunu müjdeleyen Nasıralı İsa'yı takip eder. Halkı Roma devletine karşı ayaklandırdığı gerekçesiyle yakalanıp suçsuz bulunan Nasıralı İsa, Tapınak liderleri tarafından trajik bir biçimde çarmıha gerilir, ancak ölümünden üç gün sonra yeniden dirilir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.