KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bay Lange’ın Suçu

Bay Lange’ın Suçu

Sinema

BİLET AL

Tarih24 Aralık 2022

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Bay Lange’ın Suçu (Le crime de Monsieur Lange)

Yönetmen: Jean Renoir

Senaryo: Jean Castanier (hikâye), Jacques Prévert (uyarlama, diyalog), Jean Renoir (hikâye, senaryo)

Oyuncular: René Lefèvre, Florelle, Jules Berry, Marcel Lévesque, Jean Dasté, Odette Talazac, Henri Guisol, Sylvia Bataille

Fransa / 1936 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 80 dk.

Amédée Lange ile sevgilisi Valentine’i Belçika sınırına ulaşmaya çalışırken bir handa soluklanırken tanırız. Han sakinleri adamın cinayetten arandığını fark ettiği zaman Valentine işlerin o raddeye nasıl geldiğini en başından anlatmaya koyulur. Mütevazı Bay Lange, Batala’nın sahibi olduğu küçük yayınevine Western öyküleri yazmaktadır. Batala, kendi çalışanlarını sömürmekle kalmayıp yayınevine komşu çamaşırhanede çalışan kadınları da istismar eden biridir. Peşine düşen alacaklılarından kaçmak amacıyla bindiği trenin kaza geçirmesini fırsat bilerek kendine öldü süsü verir. Patrondan böylece kurtulmuş olan yayınevi işçileri yayınevini kooperatif olarak çalıştırmaya başlar ve Lange’ın kovboy karakteri Arizona Jim’in çok tutması sayesinde iyi kazanmaya başlarlar. Valentine’in sevgisini de kazanan Lange’ın mutluluğuna diyecek yoktur. Ta ki Batala “dirilip” yayınevini geri almak isteyene dek.

Bay Lange’ın Suçu, yönetmenin çekildiği dönemin ruhunu hiç kuşkusuz en iyi yansıtan filmlerinden biri. Film, Avrupa’yı ele geçirmekte olan faşizme karşı Fransa halkının umudunu sol grupların ittifakına bağladığı ve ittifakın seçimden zaferle çıkacağı 1936’da “her şeyin mümkün olduğu” kısa ve mutlu bir tarihsel aralıkta çekilmiş. Renoir’ın politik angajmanının da ilanı niteliğindeki filmin her karesinde sezilen iyimserlik bundan.

Jacques Prévert’in İspanyol ressam Jean Castanier’in önerdiği hikâyeden hareketle yazdığı senaryo, serbest kamera hareketlerinin yanı sıra yönetmenin alan açtığı doğaçlamalar ile akıllara kazınıyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.