KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bellissima

Bellissima

Sinema

Tarih16 Eylül 2018

Saat 21:00

Mekan Kalamış Parkı

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi​

Kadıköy Belediyesi çatısı altında çalışmalarına başlayan Sinematek/Sinema Evi, sinemaseverleri yıldızlar altında film izlemeye davet ediyor. Sinema klasiklerinin seyirciyle buluşacağı etkinlik, sinemaseverlere yazlık sinema keyfi yaşatacak.

"Bellissima"

Yönetmen: Luchino Visconti

Oyuncular: Anna Magnani, Walter Chiari, Tina Apicella

İtalya / 1951 / İtalyanca / 110 dk. / Türkçe altyazılı

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin müthiş bir örneği olan Bellissima, hem deli dolu, zapt edilemez bir komedi hem de sinema endüstrisine dair hüzünlü bir hiciv.

Usta İtalyan yönetmen Luchino Visconti, 1951 yapımı filminde, gösteri dünyasının yarattığı boş umutları gözler önüne seriyor.

Filmin ismi, Visconti’nin çocuk oyuncu seçerken annelerden sıkça işittiği bir sözlerden gelmekte: ‘Bellissima! Bakın benim çocuğum en güzeli’. Sinema dünyasında yaşadığı bu gibi deneyimleri filme taşıyan Visconti, Cinecitta stüdyolarını fon olarak kullanıyor.

Senaryoda Cesare Zavattini, Francesco Rosi ve Suso Cecchi d’Amico’nun parmak izleri, başrolde ise efsanevi Anna Magnani!

Anna Magnani’nin canlandırdığı Maddalena, kızı Maria’nın (Tina Apicella) bir yıldız potansiyeli taşıdığına inandırılmış sinema sevdalısı bir annedir. Ailesi için daha iyi bir yaşam sağlamak adına canını dişine takan Maddalena, kızının oyuncu seçmelerinde keşfedileceğini düşünerek parasını son kuruşuna kadar harcar.

Ücretsiz