KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Ben Sen O

Ben Sen O

Sinema

BİLET AL

Tarih09 Mart 2024

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Ben Sen O (Je tu il elle)

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Chantal Akerman, Eric De Kuyper, Paul Paquay

Oyuncular: Chantal Akerman, Niels Arestrup, Claire Wauthion

Belçika, Fransa / 1974 / Renkli

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 96 dk.

Chantal Akerman’ın 24 yaşında çok düşük bütçeyle çektiği "Ben Sen O" genç bir kadının hayatından üç kesite odaklanıyor. Akerman bir kez daha hikâyesinin başkahramanı. Üç parçalı filmin ilk kısmında, genç kadın tenha bir mahallede ıssız bir odaya sığınır ve günler boyunca sadece yazı yazar. Odadan çıktığında yola düşüp otostop çeker, uzun müddet konuşmadığı bir kamyon şoförü ile birlikte uzun yol gider ve onun hikâyesini dinler. Son kısımda ise kendini eski bir aşkın kapısında bulur.

Lezbiyen cinselliğini beyazperdeye çarpıcı bir üslupla taşıyan yönetmen, alışılageldiği üzere filmine ilişkin hiçbir açıklama yapma gereği duymaz. Bu açıdan film, adındaki zamirler dahil olmak üzere birden fazla okumaya açıktır. Örneğin filmi oluşturan üç bölümü bir çocuğun doğumu, ayna evresi, baba (kamyon şoförü) ve anne (eski sevgili) ile ilişkisi gibi okuyan sinemaseverler olmakla birlikte belki de kesin olan tek şey, genç bir kadının dünyayla ilişkilenme çabasının seyirciyi içine çekebilme gücüdür. Yoğun bir yabancılaşma sürecini takip eden bağ kurma girişimi, bir yandan savunmasızlık derecesinde açık, bir yandan her yanı sımsıkı kapalı bir muammadır âdeta.

“Bir sahne çektiğimde insanların onu hissetmesini istiyorum. Mesela Hitchcock ki çok severim, film çektiğinde size bunu veya şunu hissettirir. Büyük Amerikalı yönetmenler de böyle yapar. Seyircinin film karşısında özgür olmasına izin vermezler. İyi yönetmen dediğin böyle olur. Ben tam tersini yapıyorum. Anlıyor musunuz? Seyircinin filmi sadece anlamasını değil, hissetmek konusunda özgür hissetmesini istiyorum.” Hiçbir Yere Ait Değilim (2015)

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.