KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bereketli Topraklar Üzerinde

Bereketli Topraklar Üzerinde

Sinema

BİLET AL

Tarih15 Aralık 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Bereketli Topraklar Üzerinde

Yönetmen: Erden Kıral

Senaryo: Orhan Kemal (roman), Tuncel Kurtiz

Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Erkan Yücel, Yaman Okay, Nur Sürer, Bülent Kayabaş, Menderes Samancılar, Erol Demiröz, Selçuk Uluergüven, Osman Alyanak

Türkiye / 1980 / Türkçe / Renkli

Dil: Türkçe

Süre: 115 dk.

Sivaslı üç arkadaş, Ali, Yusuf ve Hasan fabrikada iş bulma umuduyla köylerinden ayrılıp Çukurova’ya ge fakat çok geçmeden Ali ile Yusuf bir inşaat işi bulur. Onlarla gidemeyecek kadar hasta olan Hasan’ı geride bırakarak inşaatta çalışmaya giderler. Burada tanıştığı Fatma’ya âşık olan Ali, genç kadınla binsanlarla ve bu düzene başkaldıran az sayıda insanla karşılaşırlar. Ali’nin ırgat olarak çalışmaya başladığı çiftlik de farklı olmaz.

Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan film, sanayileşme ve modernleşmenin sancılarını göç, yoksulluk ve emek sömürüsü olarak deneyimleyen bir toplumun fotoğrafını çekiyor. Film kimi zaman mesajını doğrudan vermeyi tercih etse de yazık ki ne gerçekliğinden ne de mesajının geçerliliğinden bir şey yitirdi.

Filmin çekim hikâyesi de ayrı bir film konusudur. Çekimler sırasında para bittiği için set işçileri işi bırakmış, onların işini oyuncular devralmış ve çekimin devam edebilmesi için ceplerinden harcamışlardır. 1981’de Avrupa'da En İyi Film seçilmesine karşın Erden Kıral sıkıyönetim nedeniyle ödülü almaya gidememiştir. Dahası, filmin çalınan negatifi ancak otuz yıl sonra İsviçre’de bulunmuştur.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.