KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Beyaz Geceler

Beyaz Geceler

Sinema

BİLET AL

Tarih27 Mayıs 2023

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Beyaz Geceler (Le notti bianche)

Yönetmen: Luchino Visconti

Senaryo: Fyodor Dostoyevski (roman), Suso Cecchi D'Amico, Luchino Visconti

Oyuncular: Maria Schell, Marcello Mastroianni, Jean Marais

İtalya, Fransa / 1957 / Siyah Beyaz

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 102 dk.

Visconti’nin hem gerçekçi hem hayalsi filmi Beyaz Geceler yönetmenin filmografisinden ayrıksı durmakla birlikte pek çok filmi gibi bir edebiyat uyarlaması. Dostoyevski’nin 1848 tarihli aynı adlı kısa öyküsünden yola çıkan film, öykünün aksine baharda St. Petersburg yerine kışın Toscana benzeri bir yerde, filmin çekildiği 1950’lerde geçer. Kentin yabancısı olduğu için yalnızlık çeken Mario karlı bir gün köprü üzerinde gördüğü Natalia’ya tutulur. Oysa Natalia bir başkasına âşıktır ve sevdiği adamın bir gün döneceği ümidiyle yaşamaktadır. Üzerinde karşılaştıkları köprü iki karşıt dünyayı, iki gerçeklik düzlemini âdeta birbirine bağlar. Genç kadın, büyükannesi ve onun yardımcısıyla neredeyse zamansız, an ile anımsamanın ve hayalin birbirine karıştığı bir dünyada yaşarken Mario şimdiki zamana, modern çağa aittir. Natalia sevdiğinin döneceğine nasıl inanıyorsa, Mario da Natalia’yı köprünün kendi tarafına çekebileceği inancını korur.

Tamamı stüdyoda çekilen filmin Şiirsel Gerçekçiliği anımsatan dekor hissi de seyirciyi, mevcut gerçeklik ile ideal gerçeklik düzlemleri arasında bırakır. Visconti ise seyirciyi, Dostoyevski’nin aksine inanmaya çağırır.

Film 1957 Venedik Film Festivali’nde Visconti’ye En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırırken İtalyan Ulusal Film Gazetecileri Derneği tarafından En İyi Yönetmen’in yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği, Senaryo, Yapım Tasarımı ve Görüntü Yönetimi dallarında ödüle layık görülür.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.