KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bir Alkoliğin Portresi

Bir Alkoliğin Portresi

Sinema

BİLET AL

Tarih02 Nisan 2023

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Bir Alkoliğin Portresi (Bildnis einer Trinkerin)

Yönetmen: Ulrike Ottinger

Senaryo: Ulrike Ottinger

Oyuncular: Tabea Blumenschein, Christine Lutze, Magdalena Montezuma, Orpha Termin, Monika von Cube

Batı Almanya / 1979 / Renkli

Dil: Almanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 108 dk.

Genç, bakımlı, şık ve zengin bir kadın, Berlin'e tek yön bilet alır. Bu seyahat için tek bir planı vardır, aralıksız alkol içmek. Berlin'de kendisinin birebir zıttı bir kadınla karşılaşır. Yaşlı, sokakta yaşayan, üstü başı kir içerisinde bir alkolikle... Fakat iki kadın mıknatıs gibi birbirini çeker. Berlin'i ziyaret eden misafir, bar bar dolaşarak ölene kadar içme planını yeni tanıştığı bu kadınla gerçekleştirmeye karar verir.

Geçtiğimiz yıl 80 yaşına giren Ulrike Ottinger, Almanya'nın en özgün sanatçılarından birisi. 60'lı yıllar boyunca Paris'te resimle ilgilenen Ottinger, sinemaya 70'li yıllarda Batı Almanya'da geçmişti. Bugüne değin farklı disiplinlerde üretmeye devam eden Ottinger'in filmlerinde neredeyse sadece kadınların hâkimiyetinde bir evren vardır. Erkeklerin geri planda kaldığı, hatta bazen hiç gözükmediği bu dünyalar aşırı stilize görselliğin etkisiyle yapay bir doku taşır. Bir Alkoliğin Portresi'nin başkarakterleri radikal bir kafaları çekme yolculuğuna çıkarken, film kadınların kamusal alanda nasıl davranması gerektiğine dair toplumsal önyargıları da arkada bırakır. Ottinger diğer yandan Batı Berlin'in hem canlı hem de karanlık, hem şık hem de kirli, bohem bir portresini yansıtır perdeye. Zamanının ötesinde kuir ve punk bir filmdir Bir Alkoliğin Portresi.

Bugün feminist sinemanın en özgün isimleri arasında kabul edilen Ulrike Ottinger, bir yönetmen olarak uluslararası üne 1980 yılında Cannes'da Eleştirmenlerin Haftası bölümüne seçilen Bir Alkoliğin Portresi ile kavuşmuştu.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.