KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Bir Baba Hamlet

Bir Baba Hamlet

Tiyatro

BİLET AL

Tarih06 Temmuz 2022

Saat 21:00

Mekan Özgürlük Parkı Açıkhava Tiyatrosu

Baba Sahne

Yazan: Sebastian Seidel
Çeviren: Yücel Erten
Yöneten: Emrah Eren

Oynayanlar: Şevket Çoruh, Günay Karacaoğlu

Oturun yanımıza. Size bir rezillik anlatacağız. Ama öyle böyle değil. Hazır olun. Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, gözlerine Shakespeare'in başyapıtı Hamlet'i kestirmiş. Cesur olduklarını söylememize gerek var mı? Keşke her şey perde arkasında kalsaydı, fakat asıl hikaye burada başlıyor. Seyircinin karşısına geçerek Hamlet’i oynamaya çalışan bu ikiliden biri, Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle dilinden müzikal kelimesini eksik etmeyen bir şaşkın...

Beş asır devirmiş, tarihte kim bilir kaç kişinin derisinin altına işlemiş, ruhunu beslemiş Hamlet’i kalbinize gömün. Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir temsili de aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü tüm bu safsatadan ortaya sadece "Bir Baba Hamlet" çıkıyor.

Önce Sebastian Seidel'in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten'in usta işi çevirisi ile topraklarımıza davet edildi. Sonra Baba Sahne'nin babacan yorumuyla ağız tadımıza layık hale gelip "Bir Baba Hamlet"e dönüştü. Finalinde ise Şevket Çoruh ile Günay Karacaoğlu’nun damakta kalan oyunculuğu ve Emrah Eren yönetmenliğiyle sahneye taşındı.

Ödüller:

- Afife Jale Haldun Dormen Özel Ödülü
- Afife Jale En İyi Erkek Oyuncu: Murat Akkoyunlu
- Afife Jale En İyi Yönetmen: Emrah Eren
- Direklerarası Seyirci Ödülleri: Komedi Ensemble
- Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu: Murat Akkoyunlu
- Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri En İyi Tasarım: Barış Dinçel
- Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu: Şevket Çoruh, Murat Akkoyunlu
- EB Tiyatro Ödülleri Yılın Erkek Oyuncusu: Murat Akkoyunlu

+12

 

Değerli misafirlerimiz, etkinlikten en az 15 dakika önce gelmenizi, etkinlik sırasında alana giriş çıkış yapmamanızı, girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, etkinlik sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.