KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Budala Almayer

Budala Almayer

Sinema

BİLET AL

Tarih05 Mart 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Budala Almayer (La folie Almayer)

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Chantal Akerman, Henry Bean, Nicole Brenez, Joseph Conrad (roman)

Oyuncular: Stanislas Merhar, Marc Barbé, Aurora Marion

Belçika, Fransa / 2011 / Renkli

Dil: Fransızca, İngilizce, Orta Kmerce / Türkçe Altyazılı

Süre: 127 dk.

Lingard, Almayer’i altın madeni bulup zengin olma vaadiyle Malezya’da ıssız bir nehir kıyısına yerleştirip bırakmıştır. Almayer civardaki tek beyazdır ve yalnızlık çekmektedir. Lingard onu Zahira adında yerli bir kadınla evlendirir. Ne kadının, ne erkeğin istekli olduğu bu evlilikten Nina adında melez bir kız çocuğu dünyaya gelir. Nina, babasıyla annesini bir araya getirmeye yetmese de onları mutlu eden tek şeydir. Bir gün Lingard, Nina’yı anne ve babasından koparır; Batılı bir eğitim alması, “beyaz gibi yetişmesi” için yatılı okula verir. Nina genç bir kadın olana dek annesini, babasını ve evini bir daha görmeyecektir. Sömürgeci iki erkeğin, asimile olması umuduyla çevresinden kopardıkları Nina yıllarca maruz kaldığı muamele sonucunda sertleşip kayıtsızlaşmıştır. Geri dönebildiğinde, annesi dışında kimseye güvenmeyen, eşikte duran, güçlü bir genç kadındır artık.

Karanlığın Yüreği’yle tanınan Joseph Conrad’in aynı adlı ilk romanının serbest bir uyarlaması olan Budala Almayer, Mozart’ın Ave Verum Corpus’unu yorumlayan Nina’nın katarsisiyle başlar ve oraya nasıl gelindiğini anlatır. Cangılın yemyeşil, canlı, güçlü görüntüsü içinde solgun, beyaz, güçsüz ve dengesiz görünen Almayer, sömürgeci zenginlik hayallerinin esiri olmuş, kızını da deliliğe varan sanrıları yüzünden başka türlü hapsetmiş, onu da sürgün etmiştir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.