KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Caz Almanya'yı Fethediyor

Caz Almanya'yı Fethediyor

Sergi

Tarih26 Eylül 2019 - 13 Ekim 2019

Saat 20:00

Mekan Yeldeğirmeni Sanat

KADFEST Caz Günleri 2019

Caz Almanya’yı Fethediyor başlıklı sergi, fotoğraf ve müzik örnekleri ile cazın Almanya’daki tarihini resmetmekle beraber Türkiye’de caz müziği ve kültürü anlamında gerçekleşen en kapsamlı sergi olma özelliğini taşıyor.

1920’li yıllardan günümüze Caz müziği Berlin’den başlayarak tüm Almanya’yı etkisi altına almış; caz furyası, modadan dans biçimlerine, gece kulüplerinden küçük tiyatrolara kadar kendini göstermiştir. 1933 yılında Almanya’nın iktidarına Nazilerin gelmesi ile birlikte "Caz" radyolarda yasaklanmıştır. Savaşın bitmesiyle, sadece Berlin değil tüm Almanya’da caz tekrar sahnelerde yerini bulmuş, dalga dalga yayılmaya devam etmiştir. Caz’ın ülke çapında yayılması ile birçok farklı tarzda başka başka şehirlerde, sanatçılar tarafından icra edilmeye başlanmıştır. 1920’li yıllarda balo salonları, lokantalarda dinleyicisi ile buluşan caz, 60’lı yıllarda "Bodrum Müziği" olarak yaşanmış, günümüze de alanını genişletmiş, samimi kulüp atmosferinden profesyonel donatılmış konser salonuna kadar, her büyüklükte kulüp ve sahne de kendini göstermiştir.

Kısacası sergi; Caz Almanya’yı Fethediyor, Gamalı Haç Altında Caz, Caz Gelişiyor, Caz Rakiplerinin Markajından Kurtuluyor, Kulüpler ve Bodrum Yaşamı, Festivaller - Dışarıda ve İçeride, Caz Öğrenmek, Siyah ve Gümüş Diskler, Cazın Ustası, Radyoda Caz, Albert Mangelsdorff, Başkent Cazı Bugün, Avrupa ve 21'inci Yüzyılda Caz başlıklarıyla cazı kronolojik olarak ziyaretçilerine anlatıyor.

Ücretsiz