KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Çete

Çete

Sinema

BİLET AL

Tarih13 Aralık 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Çete (Bande à part)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Senaryo: Dolores Hitchens, Jean-Luc Godard

Oyuncular: Anna Karina, Claude Brasseur, Danièle Girard, Sami Frey

Fransa / 1964 / Siyah Beyaz

Dil: Fransızca, İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 95 dk.

Odile, İngilizce sınıfında tanıştığı Franz’a, akrabası Victoria ve Bay Stolz ile yaşadığı villada zulalanmış büyük miktarda paradan söz eder. Bunun üzerine Franz, arkadaşı Arthur’a durumu anlatır ve ikili parayı çalmaya karar verirler. Bu arada Franz, Arthur’u Odile’le tanıştırmış ve ikisi yakınlaşmıştır. Gelgelelim soygun planları, Arthur’un amcasının da haberdar olduğu bu yüklü meblağdan pay istemesiyle bozulur. Franz, Arthur ve iş birlikçileri Odile, planı erkene çeker fakat küçük operasyonları filmlerde izledikleri, romanlarda okudukları gibi olmayacaktır.

Jean-Luc Godard, özgün adı, gruptan ayrı bir şey yapmak anlamına gelen “faire bande à part” deyişinden gelen filmini “Alice Harikalar Diyarında ile Franz Kafka’nın karşılaşması” olarak tanımlıyor. Öte yandan, Godard hayranları tasvip etmese de “Godard’a pek de düşkün olmayan insanlara göre bir Godard filmi”, “Godard’ın olabileceği en anaakım” kabul edilen filmin, yönetmenin en kolay anlaşılır filmi olduğuna dair yaygın bir kanıdan söz etmek mümkün. Oysa yalnızca siyasal monologlarına ve felsefi tefekkürlerine açıktan yer vermeyen yönetmen her zamanki gibi seyircisinin Arthur Rimbaud, Edgar Allen Poe, Jack London, Cherbourg Şemsiyeleri, Charlie Chaplin ve benzeri göndermeleri yakalamasını bekler, anlatının sürekliliğiyle ilgilenmez ve Brechtyenliğinden ödün vermez. Başkahramanlardan hiçbiriyle özdeşleşmemize izin vermediği gibi anlatıcı olarak girdiği yerde belgesel mesafeyi daha da vurgular.

Dahası, Amerikanlaşmaya odaklı kültürel emperyalizm eleştirisi de her zamanki kadar güçlüdür (Karakterlerin tanıştıkları bağlam İngilizce dersidir). Ucuz Amerikan suç romanlarından biri olan Fool’s Gold’a dayanan hikâyenin kahramanları Franz ve Arthur “ucuz roman” ve filmlerin etkisi altındadır. Billy the Kid’cilik oynayan bu iki yetişkini bir araya getiren, buradan beslenen erkeklik kültürüdür. Dolayısıyla soygun planları ve Odile’e duydukları ilgi bir tür erginlenme ayini gibidir. Odile’in de onlardan pek farkı yoktur. Yine de “çete” olabilecek kadar birlik olmadıklarını danslarından da anlayabiliriz. Onları bir araya getiren tek şey popüler kültürdür. Godard, deyim yerindeyse génération maudite (lanetli kuşak) saydığı, amacını ve kimliğini kaybetmiş, bağ kurmakta güçlük çeken bu kuşağı ve gerçeklik algısını neredeyse belgesel bir üslupla ele alırken kendini bu gruptan yeni gelişmekte olan politik bilinci ve entelektüel düzeyiyle ayırmaktadır.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.