KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Dekameron

Dekameron

Sinema

BİLET AL

Tarih02 Temmuz 2022

Saat 18:30

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Dekameron (Il Decameron)

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Senaryo: Giovanni Boccaccio (roman), Pier Paolo Pasolini

Oyuncular: Franco Citti, Ninetto Davoli, Vincenzo Amato, Angelo Luce, Pier Paolo Pasolini

İtalya, Fransa, Batı Almanya / 1971 / Renkli

Dil: İtalyanca, Napolice, Almanca, Latince  / Türkçe Altyazılı

Süre: 111 dk.

Pasolini’nin Canterbury Öyküleri (1972) ve 1001 Gece Masalları (1974) ile devam ettiği “hayat üçlemesi”nin ilk filmi Dekameron, Rönesans döneminin önde gelen yazar ve şairlerinden Giovanni Boccaccio’nun 14'üncü yüzyılda kaleme aldığı, 10 gün boyunca anlatılan 100 öyküden oluşan aynı isimli kitabına dayanıyor.

Usta ressam Giotto’nun bizzat Pasolini tarafından canlandırılan öğrencisinin bir arada tuttuğu öyküler; genç bir erkeğin art arda iki kere dolandırılması, bir başkasının rahibelerle birlikte olabilmek için sağır ve dilsiz taklidi yaparak manastıra sızması, iki arkadaşın ölümden sonra ne olduğunu birbirine haber vermek üzere anlaşması, âşığıyla birlikteyken kocasına yakalanan kadının durumu lehine çevirmesi ve benzeri olayları içerir. Pasolini’nin amacı, Boccaccio’nun 14'üncü yüzyıla ait hikâyelerini birebir temsil etmekten ziyade bu hikâyelerdeki temaları, günümüz dünyasını eleştirmek için yeniden canlandırmaktır. Yönetmen, üçleme boyunca bugüne ait karakterleri orta çağ metinlerine dahil ederek, beden dahil her şeyi metalaştıran kapitalist sömürü ve burjuva ikiyüzlülüğü dışında bir dünya ve günümüze alternatif bir bugün kurar.

Öykülerin Floransa yerine Napoli’de geçmesi ise tesadüf değil. İtalyancanın farklı lehçeleri arasındaki hiyerarşiden, kuzeyin güney üzerindeki hegemonyasından rahatsızlık duyan Pasolini, ilk şiirlerini Friuli dilinde Furlanca kaleme almıştır. Bu doğrultuda, filmde Napoli lehçesi kullanan Pasolini umudunu uygarlaşmamış kesimlere bağlar. Modern öncesi bedenin filmdeki en belirgin görünümleri ise bakımsız dişler ve derin anlamlar yüklenmeyen ham bir cinselliktir. Ennio Morricone’nin derlediği müzikler de ağırlıkla Napoli halk ezgileridir.

1971’de Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan film, Türkiye’de gösterime girdiği 1973’te SİYAD’ın En İyi Yabancı Film adayları arasında yer almıştır.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.