KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Dilenci

Dilenci

Sinema

BİLET AL

Tarih25 Haziran 2022

Saat 14:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Dilenci (Accattone)

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Senaryo: Pier Paolo Pasolini, Sergio Citti

Oyuncular: Franco Citti, Franca Pasut, Silvana Corsini

İtalya / 1961 / Siyah Beyaz

Dil: Latince, İtalyanca  / Türkçe Altyazılı

Süre: 117 dk.

20'nci yüzyıl Avrupa edebiyatı ve sinemasının en önemli figürlerinden Pier Paolo Pasolini’nin yönetmenlik kariyeri, Venedik Film Festivali'nde prömiyer yapan toplumsal gerçekçi filmi Dilenci’yle başlar. Bir ilk film olarak Dilenci, o dönem yazar kimliğiyle sivrilen Pasolini’nin sanatsal ve entelektüel olgunluğunu takdire şayan şekilde peliküle yansıtmakla kalmaz, son âna kadar sansür ve saldırılara maruz kalacak kışkırtıcı bir filmografinin de habercisi olur.

İlk gösteriminin ardından büyük tepki toplayan yapıt, daha önce benzeri görülmemiş biçimde 18 yaş sınırlamasıyla gösterime girmiştir. İlk filminde, İkinci Dünya Savaşı’nın ve faşizmin açtığı yaraların henüz sarılmadığı bir dönemde, başkent Roma’nın yıkık dökük kenar mahallelerinde gezinen Pasolini, temel haklardan yoksun bir hayata mahkûm edilen, tüm değerlerini yitirmeye yüz tutmuş bir topluma ayna tutar. Amatör bir oyuncu kadrosuyla gerçek mekânlarda çekilen film, her ne kadar İtalyan Yeni Gerçekçiliğinden izler taşımakla birlikte bu akımı eleştirmekten de geri durmaz.

Hikâye, hayatında bir gün bile çalışmamış Vittorio Accattone’nin Roma’nın banliyölerindeki sefalet dolu yaşamını izler. Seks işçiliğine zorladığı Maddalena’nın sırtından geçinen başkarakter, Maddalena’nın evi terk etmesiyle ortada kalır ve kiliselerden yemek dilenecek noktaya gelir. Accattone, genç ve naif Stella ile karşılaşınca başka türlü bir hayatın ihtimallerini denemeye başlayacaktır.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.