KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Domuz Ahırı

Domuz Ahırı

Sinema

BİLET AL

Tarih23 Haziran 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Pasolini'nin doğumunun 100’üncü yılında, 14 filminin yer aldığı bir toplu gösterim 17 Mayıs - 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Hayatı boyunca uyumsuz bir solcu, kışkırtıcı bir kilise eleştirmeni, açık bir eşcinsel, burjuva değerlerinin öfkeli bir düşmanı, hiçbir çevreye yaranma kaygısı gütmeyen ve lafını esirgemeyen bir entelektüel olarak yaşayan bu cesur yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdede seyirciyle buluşturmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Sinematek/Sinema Evi’nin İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirdiği programda Pasolini’ye ait 14 filmin yanı sıra, Abel Ferrara’nın 2014 tarihli biyografik filmi Pasolini de yer alıyor.

Pasolini Toplu Gösterimi, usta sinemacıyı daha iyi tanımayı ve sineması üzerine ufuk açıcı tartışmalara alan açmayı hedefleyen konuşmalar, söyleşiler ve paneller eşliğinde seyirciyle buluşacak.

Domuz Ahırı (Porcile)

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini

Senaryo: Pier Paolo Pasolini

Oyuncular: Pierre Clémenti, Jean-Pierre Léaud, Alberto Lionello

İtalya, Fransa / 1969 / Renkli

Dil: İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Süre: 99 dk.

"Babamı öldürdüm, insan eti yedim ve zevkten titriyorum."

Domuz Ahırı'nın ele aldığı paralel hikâyelerden ilkinin ana karakteri olan Pierre Clémenti'den duyduğumuz bu sarsıcı cümle, insanın karanlık doğasının ve barbarlık kapasitesinin sınırlarını araştıran dehşet verici bir yolculuğun özetidir. İzbe bir yanardağın eteklerinde yamyamlık yaparak hayatta kalan Pierre, kendisi gibi bir grup insanla birlikte askerler tarafından yakalanır ve vahşi bir cezaya mahkûm edilir.

İkinci öykünün başkarakteri ise Almanya'nın en varlıklı sanayicilerinden birinin oğlu olan Jean-Pierre Léaud'ur. Domuzlara duyduğu olağandışı tutku yüzünden nişanlısından uzaklaşan Jean-Pierre Léaud, babasının en büyük rakibinin bu sırrı öğrenmesiyle telaşa kapılır. Sorunu kendi yöntemiyle çözmeye çalışan genç adam, düzenli ziyaret ettiği domuz ahırında sıradışı bir olay yaşar.

Faşizmin sayısız zorbalığına maruz kalmış bir yönetmenin İkinci Dünya Savaşı'nın Avrupa toplumlarında yarattığı devasa yıkıma ayna tuttuğu bu etkileyici yapıt, kapitalizm, din ve kültürel yabancılaşma gibi temaları çağının ötesinde bir bakışla masaya yatırıyor.

Pasolini Domuz Ahırı ile, ekonomik refahın getirdiği tüketim çılgınlığıyla kimliğini kaybetmiş modern insanı eleştirirken, kurtuluşu aşırılık büyüsüne kapılmamış, sıradan ve yoksul olanda arıyor.

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.