KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Gedik Filarmoni Orkestrası Sezon Açılış Konseri

Gedik Filarmoni Orkestrası Sezon Açılış Konseri

Konser

BİLET AL

Tarih12 Ekim 2022

Saat 20:00

Mekan Süreyya Operası

Gedik Sanat

Gedik Filarmoni Orkestrası

Şef: Cem Mansur 

Piyano: Can Çakmur 

Konserden önce saat 19.30'da Şef Cem Mansur ile konser üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Program:

A. Scnittke - Moz-Art a la Haydn

W.A. Mozart - Piyano Konçertosu K 271

Mesruh Savaş - Nocturne&Toccata No. 2, Yaylı Çalgılar Orkestrası için (Dünya Prömiyeri)

J. Haydn - Senfoni No. 85 “La Reine”

Bir bestecimizin yeni bir eseri, bir 20'nci yüzyıl klasiği ve klasik çağa taze bir bakış... Sovyet döneminin baskılarıyla hiciv yoluyla başa çıkabilmiş bestecilerden Alfred Schnittke, klasik dönemin iki büyük ustasına göndermeler yaptığı, teatral ve mizah dolu eseri ile konseri başlatıyor. Mesruh Savaş, "Toccata"sıyla , en özgün seslerimizden olduğunu hatırlatıyor. Haydn'ın 85'inci senfonisi, Marie Antoinette'in favorilerinden olduğu için "Kraliçe" adıyla tarihe geçmiş. Aynı kraliçeyi çocukluğunda tanımış olan Mozart'ın gençlik döneminin büyük şaheserini yeni kuşağın olağanüstü piyanistlerinden Can Çakmur seslendiriyor.

Gedik Filarmoni Orkestrası, nitelikli müzik amacı taşıyan, repertuvar seçiminde stil, dönem ve içerik bütünlüğü bulunduran ve en önemlisi yüksek kalitede icra hedefine odaklanmış dinamik kadrosuyla dört yıldır Türkiye'deki kültür sanat hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Gedik Sanat, Gedik Filarmoni Orkestrası konserlerinde; yeni eser siparişleri vererek çağdaş sanat üzerine yapılan çalışmaları desteklemekte, Cum­huriyet döneminden günümüze ilk seslendirmeleri dahi yapıl(a)mamış eserler dâhil ol­mak üzere, evrensel müzik tarihinin derinliklerinde adeta bir arkeolojik kazı titizliği ile çalışarak seslendirilmemiş eserlerin dünya prömiyerinin yapılmasına imkan tanımaktadır. Yeni yaratıların oluşumuna destek olup, yabancı eserlerin de Türkiye’deki prömiyerlerinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Gedik Filarmoni Orkestrası dört farklı konserle yıl boyunca Süreyya Operası'nda dinleyiciyle buluşacaktır.

 

Konserin biletleri 12 Eylül’de satışa çıkacaktır.

Biletler, biletix.com adresinden temin edilebilir.

7 yaşından küçük izleyicilerimiz çocuk temsilleri dışındaki temsillere alınmamaktadır.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.