KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Georges Pierre’in Gözünden Godard

Georges Pierre’in Gözünden Godard

Sergi

Tarih02 Ekim 2023 - 09 Aralık 2023

Saat 17:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Sergi Salonu

Kadıköy Belediyesi

Sinematek/Sinema Evi, “60’larda Godard” seçkisine paralel olarak yönetmenin filmlerinden kamera arkası fotoğrafları BluTV, 212 Photography İstanbul ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu destekleri ile 2 Ekim’de Sinematek/Sinema Evi sergi salonunda sinemaseverlerle buluşturuyor. Serginin diğer ayağı Avrupa Yakası’nda Institut français İstanbul sergi salonunda ziyaretçilere açık.

Usta fotoğrafçı Georges Pierre, Fransız Yeni Dalga akımının önde gelen tanıklarından, bu filmlerin kamera arkasını en özgün ve en doğal hâliyle yakalayan isimlerden biri. Dönemin yaratıcı ve yenilikçi ruhuna tanıklık eden fotoğrafları, Jean-Luc Godard'ın eserlerine ve onun, sinemanın geleneksel kurallarına nasıl karşı çıktığına ışık tutuyor.

Sergi aynı zamanda set fotoğrafçılarının rolüne de vurgu yapıyor. Film sahnelerinin dışında çekilmelerine rağmen bu fotoğraflar, filmin ruhunu tek bir karede aktarmayı başarıyor. Dijital teknolojinin olmadığı bir dönemde set fotoğrafçıları, sadece çekimleri belgelemekle kalmayıp filmin tanıtımı için de görüntüler üreterek önemli bir rol oynuyorlardı.

Georges Pierre’in Gözünden Godard sergisi 2 Ekim-9 Aralık tarihleri arasında Institut Français İstanbul’da saat 10:00-18:00 saatleri arasında, Sinematek/Sinema Evi’nde ise Pazartesi hariç hafta içi 10:00-20:00 ve hafta sonu 10:00-18.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Giriş serbest, ziyaret ücretsizdir.