KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Gizemli Ada

Gizemli Ada

Sinema

BİLET AL

Tarih12 Aralık 2023

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Gizemli Ada (The Wicker Man)

Yönetmen: Robin Hardy

Senaryo: Anthony Schaffer, David Pinner

Oyuncular: Edward Woodward, Britt Ekland, Christopher Lee

İngiltere / 1973 / Renkli

Dil: İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 88 dk.

Gizemli Ada, video kliplerden müzik festivallerine, korku sinemasının modern örneklerinden popüler kültürün pek çok alanındaki çalışmalara ilham olmuş; zaman içinde kazandığı kült film statüsünün hakkını sonuna kadar veren, eşine az rastlayacağınız türden bir film.

Robin Hardy’nin çok düşük bir bütçeyle çektiği ilk filmi Gizemli Ada, korku filmi janrının en özgün örneklerinden biri kabul ediliyor. Folklorik unsurları korku sinemasının dinamikleri ile ustaca harmanlaması sayesinde kendisinden sonra gelen korku filmlerinin de yolunu açan Gizemli Ada’nın günümüz sinemasındaki etkilerini gözlemlemek için çok da uzağa gitmeye gerek yok. Ari Aster’in 2019 yapımı Midsommar (2019) adlı filmi Gizemli Ada referanslarıyla dolu ve Hardy’nin yarattığı evreni daha da rahatsız edici boyutlara taşıyan yakın dönem korku sineması örneklerinden biri.

Gizemli Ada, püriten bir polis memurunun aldığı kayıp ihbarının izini sürmek için gittiği bir İskoç adasında paganizmi iliklerine kadar benimsemiş bir topluluğun eline düşmesini ve kendisini sonu gelmeyen gariplikler silsilesinin içinde bulmasını konu alıyor. 

Kimilerince korku sinemasının Yurttaş Kane’i olarak adlandırılmasına rağmen belli bir türe sığdırılmanın haksızlık olacağı Gizemli Ada’nın sinemalarda gösterilmesinden bu yana, kısaltılmış ve uzatılmış pek çok versiyonu seyirci ile buluştu. Son kurgu adı altında yenilenen bu versiyon filmin yönetmeninin de onay verdiği şimdilik en tatmin edici versiyon olarak seyirci ile buluşuyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.