KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Golden Eighties

Golden Eighties

Sinema

BİLET AL

Tarih20 Şubat 2024

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Golden Eighties

Yönetmen: Chantal Akerman

Senaryo: Pascal Bonitzer, Henry Bean, Chantal Akerman, Jean Gruault, Leora Barish

Oyuncular: Delphine Seyrig, Myriam Boyer, Fanny Cottençon, Lio, Pascale Salkin, Charles Denner, Jean-François Balmer, John Berry

Belçika, Fransa, İsviçre / 1986 / Renkli

Dil: Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 97 dk.

Jacques Demy müzikalleri ile Godard’ın Kadın Kadındır’ını andırsa da tam anlamıyla bir Chantal Akerman müzikali olan Golden Eighties bir alışveriş merkezinin alt katında; Lili’nin kuaför salonu, Schwartz ailesinin hazır giyim butiği ve Sylvie’nin bistrosu arasında geçer.

Film boyunca, çalışanların ve müşterilerin aşkı arayışlarını izleriz. Sylvie, para kazanmak için uzaklara gitmiş erkek arkadaşından mektup yolu gözler. Bir gün çıkagelen Amerikalı, orta yaşlı müşterisi Eli, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da görev yaparken tanıştığı Jeanne’ı unutamamıştır. Schwartz ailesinin genç oğlu Robert ise kuaför salonunun sahibi Lili’yle gizli gizli aşk yaşamaktadır. Lili’nin aynı zamanda, kuaför salonunun sahibi, evli ve iki çocuk babası Bay Jean’la da ilişkisi vardır. Diğer yandan Lili’nin çalışanlarından Pascale ve Mado da Robert’e âşıktır, ancak bu aşklarında rekabet değil dayanışma içindedirler. Bütün bu aşk ağları içinde Bay Schwartz’ın bütün derdi, ekonomik krizle baş edebilmek için Lili’nin salonunu da alıp mağazasını büyütmektir. Bay Schwartz mağazasını büyütebilecek midir?

Geç kapitalizm döneminde insan ilişkileri, aşk ve sevgi arayışını ele alan film tüketimcilik, feminizm ve Yahudi kimliğine de değiniyor. Absürd dokunuşlarıyla gülümseten müzikaldeki şarkıların sözleri bizzat Chantal Akerman’a ait. Jeanne rolünde Delphine Seyrig ise özellikle finalde kendine yine hayran bırakıyor.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.