KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Günah Şehri

Günah Şehri

Sinema

BİLET AL

Tarih15 Ocak 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Günah Şehri (Sin City)

Yönetmen: Robert Rodriguez, Frank Miller

Senaryo: Frank Miller, Robert Rodriguez

Oyuncular: Bruce Willis, Clive Owen, Jessica Alba, Rosario Dawson 

ABD / 2005 / Siyah Beyaz

Dil: İngilizce / Türkçe Altyazılı

Süre: 124 dk.

Frank Miller’ın aynı adlı çizgi roman serisinden sinemaya uyarlanan Günah Şehri’nde yönetmenler Robert Rodriguez, Frank Miller ve misafir yönetmen Quentin Tarantino, suçun kol gezdiği, hayatın tamamen yozlaştığı hayali bir şehirde geçen dört ayrı hikâyeye odaklanır.

Hikâyelerden birinde, tamamen çürümüş polis teşkilatındaki birkaç dürüst detektiften biri olan Hartigan, genç bir kadını bir pedofil ve katilin elinden kurtarmaya çalışır. Bir diğerinde sevgilisi Goldie’nin intikamının peşinde koşan Marv’un öyküsüne odaklanırız, bir diğer öyküdeyse ölen bir kirli polisten kurtulmaya çalışan Dwight’ı ve en nihayet tüm hikayeleri birbirine bağlayan bir kiralık katili izleriz.

Robert Rodriguez filmde, neredeyse tamamı stüdyoda yaratılan, kontrastı yüksek siyah beyaz görüntüler sayesinde sinema sanatını biçimsel olarak Miller’ın çizgi roman dünyasıyla bütünleştirir. Devrim niteliğindeki görselliğinde ışık ve gölgelerini Nosferatu’dan, çürümüş distopya anlatısını Metropolis’ten, abartılı makyajlar ve jestlerle karşımıza çıkan karakterlerini Caligari’den ödünç alan Günah Şehri, dışavurumculuğun modern anlatılarda da yaşadığının en popüler örneklerinden biridir.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, bilet.kadikoy.bel.tr internet adresinden ve Sinematek/Sinema Evi gişesinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Çalışma Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 14:00-20:00

İnternetten alınan biletlerinin iadesi en geç etkinlikten 48 saat öncesine kadar yapılabilir. Gişeden alınan biletler iade edilemez.

Gişeden bilet satışı gösterimlere 15 dakika kala kapatılır.

Sinematek/Sinema Evi Gişe Tel.: +90 216 771 72 98

Etkinliklerden öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, paso/kart/kimlik göstererek %50 indirimli yararlanabilirler.

Pandemi döneminde İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye istinaden etkinlik girişlerinde fotoğraflı kimlik kartı, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu sorgulaması ve en az iki doz aşı olunduğuna dair belge kontrolü yapılacaktır.

Hayat Eve Sığar uygulamasından "Hes Kodunu Sorgula" menüsünden HES Kodunuzu sorguladığınızda "Kişinin aşı / Bağışıklık / Test verileri İçişleri Bakanlığı genelgesine UYGUNDUR." yanıtı çıkmıyorsa azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldıktan sonra alana girişi yapılacaktır.

Pandemi nedeni ile gösterimler süresince maske takılması gerekmektedir.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.