The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController. The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Hanging Rock’ta Piknik

Hanging Rock’ta Piknik

Sinema

BİLET AL

Tarih23 Aralık 2022

Saat 20:00

Mekan Sinematek/Sinema Evi

Onat Kutlar Sinema Salonu

Hanging Rock’ta Piknik (Picnic at Hanging Rock)

Yönetmen: Peter Weir

Senaryo: Joan Lindsay (roman), Cliff Green (senaryo)

Oyuncular: Rachel Roberts, Vivean Gray, Helen Morse, Jacki Weaver, Tony Llewellyn-Jones, Anne-Louise Lambert

Avustralya / 1975 / Renkli

Dil: İngilizce, Fransızca / Türkçe Altyazılı

Süre: 115 dk.

Peter Weir’ın Avustralya sinemasında yeni bir dönemi başlatan bu benzersiz korku gerilim başyapıtı, ilerleyen yıllarda Truman Show (1998) ve Ölü Ozanlar Derneği (1989) gibi unutulmaz filmlerle dünyaca ünlenen yönetmene uluslararası şöhretin kapılarını açan ilk filmdir.

Joan Lindsay'in 1967 basımı ünlü romanından uyarlanan film, gizemli bir ortadan kayboluşun ardından yaşananları şiirsel bir sinemayla peliküle aktarır. Hanging Rock’ta Piknik güneşli bir günde, büyüleyici doğa manzaralarının eşlik ettiği mekânlarda geçmesine rağmen yarattığı tekinsiz atmosferle izleyiciyi son ânına kadar diken üstünde tutmayı başarır; bu yanıyla gerilim türünün en ayrıksı eserlerinden biri olarak anılmayı hak eder.

Yirminci yüzyılın ilk günlerinde Avustralya kırsalında geçen hikâye, yatılı kız kolejinde okuyan bir grup öğrencinin bir öğretmenlerinin gözetiminde Hanging Rock adlı jeolojik bölgeye yaptıkları günübirlik gezintiyi izler. Aralarından birkaçının, ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmasıyla başlayan süreç, geride kalanlar için rahatsız edici bir gerilimin eşlik ettiği halüsinatif bir arayış hikâyesine dönüşür.

Weir, ilk dönem filmlerinde karşılaştığımız büyüme hikâyesi temasını, ülkenin Aborjin kökenlerinden gelen kadim miras ile yeni Batı kültürünün çatışmasından doğan tarihî, ruhsal ve politik dönüşümün bir metaforu olarak kullanıyor. Bilinmeyene yapılan sıradan bir yolculuktan çok daha fazlasını vadeden bu hikâye, Avustralya toplumundaki sınıfsal ve cinsel baskılara doğrultulmuş çarpıcı bir eleştiri niteliğinde.

 

Sinematek/Sinema Evi biletleri, mobilet.com adresinden satın alınabilir.

Sinematek/Sinema Evi programındaki filmlerin bilet ücreti: Tam 40 TL ve 50 TL’dir. Öğrenciler, 65 yaş üstü vatandaşlar, gazi ve engelliler; paso/kart/kimlik göstererek, temsilimizden %50 indirimli yararlanabilirler.

Film gösterimleri esnasında telefonların sesinin kapanmasını, cep telefonu kullanılmamasını, fotoğraf çekilmemesini, filmin video kaydının alınmamasını önemle hatırlatırız.

Yerlerimiz numarasız olduğundan filmlere vaktinde gelmeniz rica olunur. Film başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.

Filmlerimizde, programda aksi belirtilmedikçe ara yoktur.

Filmlerimiz orijinal dilinde, Türkçe altyazı ile gösterilir. Diğer altyazı seçenekleri mevcut ise programda belirtilir.

The controller for path '/plugins/' was not found or does not implement IController.