KÜLTÜR SANAT PORTALI

KÜLTÜR SANAT PORTALI

ARA

ETKİNLİKLER

Yazdır -A +A Sayfayı Paylaş

ETKİNLİKLER

Hayal

Hayal

Çocuk Tiyatrosu

BİLET AL

Tarih17 Aralık 2023

Saat 11:00

Mekan Süreyya Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nden yepyeni bir çocuk oyunu…

Her şey hayal etmekle başlar…

Çağrı Köktekin'in metnini yazıp sahneye koyduğu Hayal'de, 'Her şey hayal etmekle başlar' sözünden yola çıkarak; çocukların sınırların ötesinde hayal kurma yeteneği ile neler başarabilecekleri, hedeflerine ulaşma konusunda nasıl etkili olabileceği, hayalle gerçek arasında bir yolculuk ile konu ediliyor.

Oyunun ana karakteri Hayal,doğumgününde dedesinin hediye ettiği bir kolye ile uzun zamandır görmek için hayalini kurduğu odaya girmeyi başarır. Koleksiyoner dedesinin Hayal'e hazırladığı bir sürpriz ile cesaretlenip hayallerine yolculuğa çıkar. Hayallerinde, ünlü besteciler, şarkıcılar, balerinler, dahiler, aşçılar, orkestra şefleri ile dostluk kurar. Mozart, Minkus, Rossini, Beethoven ve Carl Orff gibi bestecilerle kurduğu masalsı dostluk cesaretini arttırır. Öğrendiği tüm bilgiler ışığında artık gerçek bir konser salonuna gidip, konser dinlemek, bale veya opera izlemek ve elinden hiç düşürmediği not defterine notlar almaktır sıradaki hayali…

Ona Hayal adını koyan muzip dedesinin, Hayal'e son bir sürprizi daha vardır…

Oyunda; İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, Çocuk Korosu ve Çocuk Balesi sahnede olacak. Bir taraftan da, opera bestecilerinin video destekli oyuna eşliği ve seyircinin de sahneye interaktif katılımı ile hayalle gerçek arasındaki yolculuk, minik izleyicilere sunulacak.

Dekor tasarımı Ferhat Karakaya'ya, kostüm tasarımı Gizem Betil'e, ışık tasarımı Taner Aydın'a, koreografisi Çiğdem Erkaya Öztürk'e ait olan oyunun çocuk korosu şefleri Volkan Akkoç ve Çağrı Köktekin. Oyundaki şarkı sözleri uyarlamaları ise Gökçegün Ersoy tarafından yapıldı.

Temsillerde, piyanoda Simten Şenpolat ve Olena Şenol eşliğinde, 'Hayal' rolünde Seda Taşpınar, Busegül Yalçın, Zeynep Yılmaz; 'Anneanne' rolünde Özlem Abacı, Mualla Dedemen; 'Büyükbaba' rolünde M.Tükel Acar, Erdem Sakarya; 'Pizza Dilimi Adam' rolünde Anıl Önder ve Bahadır Özkoca dönüşümlü olarak rol alıyor.

Biletler biletinial.com adresinden temin edilebilir.

Temsilden en az 15 dakika önce gelmenizi, temsil başladıktan sonra ve temsil sırasında salona giriş çıkış yapmamanızı, salona girmeden önce cep telefonu ve saat alarmlarınızı kapatmanızı, temsil sırasında fotoğraf ve film çekimi yapmamanızı önemle rica ederiz.